Komunikat PUM w związku z ewakuacją Starego Miasta 30 czerwca 2013 r. / Szczecin's Old Town evacuation. Message from PMU

30 czerwca 2013 roku (niedziela) saperzy będą wydobywać z dna Odry bombę z czasów II wojny światowej.

W związku z ogłoszoną w mieście ewakuacją władze Uczelni informują, że tego dnia:

• budynek Rektoratu PUM przy ul. Rybackiej 1 będzie zamknięty i niedostępny dla studentów polsko i anglojęzycznych oraz dla pracowników PUM
  • na parkingach przy budynku Rektoratu nie mogą znajdować się żadne samochody
  • 28 czerwca (piątek) przy opuszczaniu pomieszczeń należy zamknąć wszystkie okna i drzwi.

On the  30th  June 2013 (Sunday) engineers will be excavating from the bottom of the Odra river the  bomb (explosive remnants of the Second World War).
According to the evacuation, which has been announced by the City, the University authorities inform the following plan for the day:

• The  PMU Rectorate building at 1 Rybacka street will be closed and unavailable for Polish and English-speaking students and for PMU staff;
  • No vehicles should appear at both  parking places close to  the Rectorate building.
  • On Friday June 28th while leaving the room, it is highly advised to close each window and door.