Menu boczne

Treść strony

Genetycy sądowi na konferencji w Seulu

Zespół Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie uczestniczy w 27 Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (International Society for Forensic Genetics – ISFG) w Seulu w Korei Południowej, gdzie prezentuje dotychczasowe prace naukowe, a głównie prace realizowane w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Badania zespołu cieszą się dużym zainteresowaniem genetyków z innych krajów. Podczas kongresu, dzięki zaangażowaniu polskich genetyków sądowych stworzono polskojęzyczną grupę ISFG.

Projekt PBGOT jest największym tego typu przedsięwzięciem naukowym w Europie. Dotychczas zakończono badania genetyczne około 500 ofiar oraz zidentyfikowano około 80 ofiar. Pierwszy raz w Europie do analizy szczątków ofiar zbrodni systemów totalitarnych zastosowano metodę masowego profilowania. To innowacyjne podejście pozwoliło na identyfikacje wielu anonimowych osób.

ISFG powstało w 1968 roku i reprezentuje ponad 1100 członków z laboratoriów państwowych, akademickich i firm prywatnych z 60 krajów świata. Zajmuje się promowaniem wiedzy na temat markerów genetycznych stosowanych w genetyce sądowej. Naukowe zalecenia są opracowywane i publikowane przez komisje eksperckie.  ISFG wydaje czasopismo naukowe Forensic Science International Genetics. Międzynarodowe kongresy odbywają się co dwa lata.

Powrót
do góry