Debata o reformie szkolnictwa wyższego

Na Uniwersytecie Szczecińskim odbyła się debata na temat planowanej reformy szkolnictwa wyższego tzw. Ustawa 2.0.
W 2016 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zdecydowało, że polska nauka potrzebuje nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, regulującej funkcjonowanie uczelni. W maju ubiegłego roku resort nauki w ramach konkursu wyłonił trzy niezależne zespoły badawcze, które otrzymały granty na opracowanie i skonsultowanie założeń do nowej ustawy: zespół prof. Marka Kwieka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, grupa dr. hab. Arkadiusza Radwana - utworzona przy Instytucie Allerhanda w Krakowie oraz zespół prof. Huberta Izdebskiego, afiliowany przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

- Celem dzisiejszej debaty – mówił otwierając spotkanie prof. Edward Włodarczyk, rektor US - jest porównanie wszystkich trzech założeń i wskazanie najważniejszych punktów.
Zdaniem prof. Marka Górskiego, prorektora ds. nauki US są to projekty naukowe. - To są bardziej sugestie czy wizje  niż konkretne rozwiązania prawne - zapewniał - a reforma szkolnictwa wymaga dopracowania. Prof. Waldemar Gos, prorektor ds. rozwoju i finansów US wskazywał, że wszystkie trzy projekty mówią o wzmocnieniu stabilności finansowej szkolnictwa wyższego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół wyższych Szczecina, w tym reprezentacja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie z prof. Bogusławem Machalińskim, rektorem uczelni.

Projekt założeń nowej ustawy o szkolnictwie wyższym zostanie przedstawiony podczas Narodowego Kongresu Nauki we wrześniu w Krakowie.

Fotografia: Filip Kacalski, Uniwersytet Szczeciński