Medale za Zasługi dla Miasta Szczecina dla naukowców z PUM

Doktor Dariusz Jeżewski i doktor Andrzej Ossowski otrzymali Medale za Zasługi dla Miasta Szczecina.

Dr n. med. Dariusz Jeżewski jest neurochirurgiem, pracuje w Klinice Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej PUM. Laudację wygłosił prof. Ireneusz Kojder z PUM.

-Doktor Dariusz Jeżewski jest lekarzem i specjalistą. Operuje świetnie i skutecznie we wszystkich  sytuacjach i towarzyszy choremu do końca jego potrzeb medycznych – mówił profesor. – Szczecin zawdzięcza dr. Jeżewskiemu stabilne i pewne zabezpieczenie chorych z uszkodzonym mózgiem.

Dziękując za to ważne wyróżnienie dr D. Jeżewski zapewniał:

-Jest to najważniejszy dzień w moim życiu. „Jesteś tym co czynisz innym” – to moje życiowe motto. Codziennie potwierdzam swój wybór zawodu lekarza pracując w klinice z najciężej chorymi pacjentami.

Drugim Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina został wyróżniony dr n. med. Andrzej Ossowski, koordynator Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, genetyk, kryminalistyk, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM.

PBGOT od 2012 roku bada niezidentyfikowane szczątki i przywraca tożsamość ofiarom totalitaryzmów, do tej pory ustalono 80 ofiar, których szczątki znaleziono w kilkunastu miejscach Polski.

-Nie szukamy tylko ofiar komunistów, ofiar faszyzmu– mówił doktor Ossowski. – Szukamy ofiar ważnych i zwykłych, szarych obywateli. Każdy zasługuje na to aby być zidentyfikowanym. Gdyby nie Szczecin tego projektu (PBGOT) nie byłoby.

Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina jest nadawany osobom szczególnie zasłużonym dla miasta, za wybitny wkład w jego rozwój. Może być nadawany obywatelom polskim i cudzoziemcom oraz organizacjom społecznym, zawodowym, instytucjom i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą.