PUM w pierwszej dziesiątce / Pomeranian Medical University in Szczecin was announced among the top ten universities in the national ranking PERSPEKTYWY

24.07.2020 Ogłoszenia

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie zajął 10 miejsce, awansując z 18. w roku 2019, 26. w 2018 i 30. w 2017 roku. Pozycja w czołówce najlepszych polskich uczelni i zajęcie drugiego miejsca wśród uczelni medycznych – jest ogromnym postępem i awansem. W gronie uczelni medycznych PUM zajął pierwsze miejsce w kategoriach Innowacyjność oraz Efektywność naukowa, drugie – w kategorii Potencjał naukowy, a trzecie w kategorii Publikacje.

Za ten sukces należą się słowa uznania i podziękowania dla wszystkich wspierających rozwój PUM, szczególnie władzom pod kierownictwem rektora, kadrze dydaktycznej i administracyjnej.

Gala Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020 odbyła się 17 lipca w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie. W uroczystości wziął udział Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, a Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie reprezentował prof. Bogusław Machaliński. Rektor PUM odebrał dwa dyplomy – za zajęcie 10. miejsca w Rankingu oraz za spektakularny awans.

Kapituła 21. edycji Rankingu, kierowana przez prof. Michała Kleibera, analizowała 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny, innowacyjność i umiędzynarodowienie, uwzględniające również zmiany wprowadzone Ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” z 20 lipca 2018 roku.

Oprócz klasyfikacji ogólnej, uczelnie zostały zaprezentowane w czterech rankingach szczegółowych: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

__________________________________

Pomeranian Medical University in Szczecin was announced among the top ten universities in the national ranking  PERSPEKTYWY and the second among medical universities in Poland.

Pomeranian Medical University in Szczecin took the 10th place (among 90 Polish universities in this year ranking addition) improving on its 18th place in 2019, 26th place in 2018 and 30th place  in 2017. The position in the forefront of the best Polish universities and the second place among medical universities is a huge progress and promotion. In the group of medical universities, PMU took first place in the category of Innovation and Scientific Effectiveness, second - in Scientific Potential, and the third in the category of Publications.

For this success, words of appreciation and most sincere thanks should primarily go to all the employees supporting the development of our University, especially to the authorities led by the Rector, as well as to the teaching and administrative staff.

The Gala of Perspektywy University Ranking was held on July 17 at the Olympic Center of the Polish Olympic Committee in Warsaw. The ceremony was attended by Mr Wojciech Murdzek, Minister of Science and Higher Education, and the Pomeranian Medical University in Szczecin was represented by prof. dr hab. n. med.  Bogusław Machaliński. The Rector of PMU received two diplomas - for taking the 10th place in the Ranking and for a spectacular promotion.

The Awarding Committee of the 21st edition of the Ranking, led by prof. Michał Kleiber, analyzed 29 indicators grouped into seven criteria: prestige, alumni’s position on the market market, scientific potential, scientific effectiveness, teaching potential, innovation and internationalization, also taking under consideration  the changes introduced by the Law on Higher Education and Science from  July 20, 2018.