Profesor Piotr Chomczyński odwiedził PUM

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie odwiedził światowej sławy naukowiec prof. Piotr Chomczyński, doktor honoris causa PUM.

Profesorowi Piotrowi Chomczyńskiemu towarzyszyła małżonka prof. Judith A. Heiny oraz prof. Jan Barciszewski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN i  Stefan Oziewicz, prezes Cinna-Produkty Zdrowia z małżonką.

Wizytę rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem prof. Jerzego Samochowca, prorektora ds. nauki PUM i prof. Andrzeja Ciechanowicza, kierownika Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej PUM. Następnie goście odwiedzili Muzeum Narodowe w Szczecinie, gdzie obejrzeli obraz Franciszka Starowieyskiego, którego fundatorem jest prof. P. Chomczyński. Doktor Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego prezentując zbiory opowiedział o historii Pomorza Zachodniego i Książąt Pomorskich. A w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dr Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Medycyny Genetycznej szczegółowo mówił o metodach i badaniach identyfikacyjnych.

Profesor Piotr Chomczyński jest wybitnym naukowcem z niekwestionowanym dorobkiem w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej. Istotna część jego publikacji poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym preparatyki kwasów nukleinowych. Zajmuje się także biochemią hormonów oraz badaniami przysadki mózgowej. Prace profesora Piotra Chomczyńskiego w szczególny sposób wpłynęły na rozwój światowej nauki. Jest wg brytyjskiego dziennika The Guardian na 17. miejscu elity światowych “gigantów”. W roku akademickim 2013/2014 otrzymał tytuł doktora honoris causa PUM.  Dorobek naukowy profesora obejmuje 58 publikacji i 13 rozdziałów w książkach i podręcznikach.

W 2016 roku Profesor Piotr Chomczyński przekazał Muzeum Narodowemu w Szczecinie obraz “Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności” Franciszka Starowieyskiego. Działo z cyklu “Teatr Rysowania” ma 16 m długości i 3 m wysokości, powstało w 1996 r. w Chicago. Obraz będzie wkrótce eksponowany w Rektoracie PUM przy ul. Rybackiej 1.

fot. Kinga Brandys, Łukasz Szełemej