Wirtualna podróż po bibliotece

Szybkie linki

Nowe urządzenia samoobsługowe w bibliotece

W Bibliotece Głównej PUM zainstalowano dwa samoobsługowe urządzenia umożliwiające wypożyczenia i zwroty materiałów bibliotecznych.

W wypożyczalni znajduje się self-check, umożliwiający zarówno samodzielne wypożyczenia, jak i zwroty. W celu wypożyczenia wystarczy zeskanować kod kreskowy z legitymacji studenckiej lub karty bibliotecznej, aby uzyskać dostęp do swojego konta bibliotecznego i zarejestrować wypożyczenie książki. Informacja o transakcji automatycznie przesyłana jest również na konto e-mailowe użytkownika. Zwrot książki nie wymaga autoryzacji. Self-check ma możliwość wydrukowania pokwitowania przeprowadzonej transakcji oraz informacji o stanie konta bibliotecznego.

Drugim urządzeniem jest wrzutnia usytuowana na ścianie zewnętrznej budynku biblioteki, tuż obok wejścia głównego, funkcjonująca całodobowo. Umożliwia ona dokonywanie samodzielnych zwrotów materiałów bibliotecznych o każdej porze dnia i nocy, bez względu na godziny otwarcia biblioteki. Wrzutnia jest zintegrowana z systemem bibliotecznym, co oznacza, że zwrot książki jest automatycznie odnotowany na koncie bibliotecznym użytkownika, na dowód czego można wydrukować pokwitowanie. Informacje o dokonanym zwrocie automatycznie przesyłane są również na konto e-mailowe użytkownika. Zwrot książki nie wymaga autoryzacji, natomiast sprawdzenie stanu konta bibliotecznego musi być poprzedzone zalogowaniem się do systemu (zeskanowaniem kodu kreskowego z legitymacji studenckiej lub karty bibliotecznej). Istnieje także możliwość wydrukowania informacji o aktualnym stanie konta bibliotecznego użytkownika. Wrzutnia przyjmuje tylko książki będące własnością Biblioteki PUM.

selfcheck    .wrzutnia