Formularz przeszukiwania zasobów
  • Lista A-Z

Biblioteka bez barier


Biblioteka Główna Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie jest architektonicznie i sprzętowo przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych, a strona www spełnia standardy WCAG.

Rozwiązania architektoniczne

Budynek Biblioteki Głównej został zaprojektowany z myślą o wszystkich użytkownikach, również tych z niepełnosprawnością ruchową.

Przed biblioteką wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wrzutni (urządzenia do samodzielnych zwrotów wypożyczonych książek), oprócz schodów, prowadzi pochylnia. Takie samo rozwiązanie zastosowano wewnątrz, aby umożliwić użytkownikom dostęp do kawiarenki na parterze oraz swobodne poruszanie się po trzypoziomowej czytelni.

Na piętro można dostać się windą. W bibliotece znajduje się również toaleta dla niepełnosprawnych.

Stanowisko dla osób z niepełnosprawnościami

W czytelni Biblioteki Głównej znajduje się stanowisko komputerowe dla czytelników z dysfunkcją wzroku, słuchu bądź z niepełnosprawnością ruchową, składające się z następujących elementów:

  • biurka z elektrycznie regulowaną wysokością,
  • krzesła profilaktyczno-rehabilitacyjnego,
  • komputera,
  • monitora dotykowego LED 24 View Sonic,
  • specjalistycznej klawiatury dla osób słabowidzących
  • myszki specjalistycznej Big Track,
  • słuchawek z mikrofonem,
  • oprogramowania powiększającego i udźwiękawiającego Magic Plus,
  • lupy elektronicznej Compact Touch 5 HD
  • lupy ręcznej o czterokrotnym powiększeniu,
  • skanera Plustek Smart Office PL.

Biurko z elektrycznie regulowaną wysokością umożliwia podnoszenie i opuszczanie blatu z zakresie 680-1200 mm za pomocą przycisku, a specjalistyczne krzesło umożliwia właściwe ułożenie kręgosłupa. Krzesło oprócz profilowania ma ruchome podłokietniki i wygodny zagłówek.

Oprogramowanie powiększająco-udźwiękawiające Magic Plus przeznaczone jest dla osób słabowidzących, umożliwia obsługę komputera i korzystanie z internetu. Oferuje ono maksymalnie 60-krotne powiększenie, a funkcje mowy pomagają w przetwarzaniu informacji zawartych na ekranie.

Specjalna klawiatura z kontrastowymi, dużymi klawiszami współpracuje z programem Magic Plus. Dzięki temu najczęściej używane funkcje programu, takie jak regulacja powiększenia czy prędkość mówienia, są uruchamiane za pomocą przeznaczonych do tego przycisków.

Big Track to odwrócona i powiększona mysz komputerowa umożliwiająca osobom niepełnosprawnym poruszanie kursorem po ekranie monitora.

Lupa elektroniczna umożliwia powiększenie do 18 razy. Istnieje możliwość podłączenia jej do monitora z większym ekranem, co znacznie usprawnia pracę osobom niedowidzącym.

Skaner Plustek wyposażony jest zarówno w automatyczny podajnik dokumentów, jak i klasyczną szybę. Skaner ma dwa porty USB, które pozwalają na współdzielenie skanera pomiędzy dwa komputery. Urządzenie ma oprogramowanie, które potrafi tworzyć edytowalne dokumenty pakietu Microsoft Office, PDF-y oraz inne typy dokumentów graficznych.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886