Akcja oddawania krwi – Krwi miarka dla dr. Marka

30.11.2020 Ogłoszenia

Dr Marek Zienkiewicz od ponad 10 lat jest lekarzem anestezjologiem w SPSK2 PUM. To oddany swej pracy lekarz, doskonały specjalista, wspaniały kolega – życzliwy, lojalny, zżyty z zespołem, i tak jak mówią jego współpracownicy – super fajny kolega. Jeszcze dziesięć dni temu dyżurował na oddziale OIOM-COVID, przy najciężej chorujących pacjentach. Dziś potrzebna jest pomoc dla naszego kolegi!

Zawsze w świetnej formie, czynny sportowiec, narciarz, osiągający świetne wyniki w zawodach pływackich, nagle strasznie zaczął się męczyć, wykonując procedury przy pacjentach COVID-owych. Oczywiście podejrzenie padło w kierunku zakażenia koronawirusem. Jednak kolejne testy za każdym razem były negatywne, a dr Marek słabł w oczach.

Wykonane kilka dni temu kompleksowe badania, w tym tomografia komputerowa i badanie szpiku kostnego były jednoznaczne – ostra białaczka limfoblastyczna. Dr Marek Zienkiewicz przebywa już na oddziale hematologii szczecińskiego szpitala. Musi mieć przetaczane płytki krwi. By pokonać białaczkę jedynym ratunkiem dla niego jest jednak przeszczep szpiku.

W pierwszym etapie pomocy dla dr. Zienkiewicza organizujemy
akcję oddawania krwi – „Krwi miarka dla dr. Marka”.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
przyjedzie na teren SPSK-2 w najbliższą środę 2 grudnia br.

Krew będzie można oddać w godz. 9.00-13.00,
przy Sali Kopernikańskiej.

Akcja jest zakrojona na szeroką skalę – współdziałamy razem z Okręgową Izbą Lekarską w Szczecinie, naszym bliźniaczym szpitalem klinicznym – nr 1 przy Unii Lubelskiej oraz Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie i Parlamentem Studentów PUM.

Pierwsze 30 osób z grupą krwi ARh+ (taką grupę ma dr Zienkiewicz), które zgłoszą się do ambulansu, by pomóc w leczeniu dr. Marka, otrzyma kalendarze trójdzielne SPSK-2 na rok 2021. Ale UWAGA – o oddawanie krwi prosimy Wszystkich!

Badaniom w kierunku pobrania szpiku poddała się już najbliższa rodzina. Wszyscy mocno trzymamy kciuki, by ktoś z krewnych mógł być dawcą. Jeśli jednak nie będzie to możliwe – dawcy trzeba będzie szukać w rejestrze dawców szpiku – krajowym i międzynarodowym. Dlatego w planach jest organizacja akcji rejestracji jak największej liczby dawców. Nawet jeśli oddać szpik dla dr. Marka będzie mógł ktoś z rodziny, to większa liczba dawców w rejestrze będzie szansą na wyzdrowienie innych chorych. O szczegółach będziemy informować wkrótce.

W organizację pomocy jest zaangażowana najbliższa rodzina – żona Marleta i dzieci – Marcelina i Bruno, oraz całe środowisko medyczne i znajomi dr. Marka.

- Nasz świat w jednym dniu wywrócił się do góry nogami. Marek jest bardzo słaby, ma obniżoną odporność, a dodatkowo w czasie pandemii odwiedzanie go w szpitalu jest niemożliwe – mówi p. Marleta - Ale walczymy i organizujemy pomoc gdzie tylko się da. Dlatego gorąco apelujemy o oddawanie krwi i zgłaszanie się do rejestru dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS. Marek całe życie koncentrował się na pomaganiu innym. Wybrał jedną z trudniejszych specjalizacji. Uczy także studentów medycyny. Teraz w czasie pandemii ruszył na ten pierwszy front i ratował pacjentów zarażonych koronawirusem. Nigdy nie miałam najmniejszych wątpliwości, że nikt tak jak on nadaje się do tej pracy – skupiony, przestrzegający wszystkich procedur, odpowiedzialny. Teraz on potrzebuje pomocy. Każdy nowy dawca w rejestrze to dla niego szansa na przeszczep. Prosimy o pomoc!

Dr Marek Zienkiewicz jest też sportowcem i doskonale wie, jak ważna w procesie choroby jest głowa i pozytywne nastawienie. On walczy bardzo dzielnie, ale w tej walce musi mieć tym razem swoją drużynę. Dołączmy – bo razem możemy więcej! Podzielmy się sobą z innymi i uratujmy życie temu, kto nie raz ratował je innym!


bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886