Akty Powołania do Centrum Egzaminów Medycznych

25.08.2021 Ogłoszenia

Dziś w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, przekazał osiem Aktów Powołania do Komisji Egzaminacyjnych, wydanych przez prof. dr hab. Beatę Pepłońską, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych.

Na mocy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty od 2021 r. organizowane będą dwa nowe egzaminy:

• Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (LEW),
  • Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny (LDEW).

Ich pozytywny wynik uzna kwalifikacje zawodowe lekarza lub lekarza-dentysty oraz dyplomy lekarskie wydane w państwach niebędących członkami Unii Europejskiej. To będzie ułatwienie dla lekarzy spoza UE, którzy bez konieczności nostryfikowania dyplomu, będą mogli ubiegać się o prawo wykonywania zawodu na terenie Polski. Jednakże egzaminy te nie zastąpią postępowania nostryfikacyjnego. Lekarz z tym tylko prawem do zawodu nie będzie mógł podjąć dalszego kształcenia w szkole doktorskiej lub być zatrudnionym na stanowisku nauczyciela akademickiego.

Z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w Komisji Egzaminacyjnej Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego (LEW) zasiadać będą dr hab. Katarzyna Kotfis i dr Edyta Zagrodnik, natomiast w skład Komisji Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego (LDEW) wejdą dr hab. n. med. Alicja Nowicka, prof. PUM, prof. dr hab. n. med.  Katarzyna Grocholewicz, dr n. med. Alicja Zawiślak, dr hab. n. med. Ewa Sobolewska, dr n. med. Liliana Szyszka-Sommerfeld oraz dr n. med. Agnieszka Witek.

Serdecznie gratulujemy nominacji i kibicujemy merytorycznym oraz sprawiedliwym ocenom wiedzy i umiejętności kandydatów!