Aplikacja pomocna w leczeniu HIV

21.02.2023 Ogłoszenia

Spośród 180 wniosków projektowych, które napłynęły do XXI edycji konkursu badawczego Naukowej Fundacji Polpharmy – Rada Naukowa nagrodziła dwa. Oceniała nie tylko dotychczasowy dorobek autorów, ale przede wszystkim oryginalność i innowacyjność projektu. Jedną z nagrodzonych prac konkursowych jest „Aplikacja do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV” autorstwa dr n. med. Bogusza Aksak-Wąsa z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.  

Aktualnie specjaliści chorób zakaźnych mierzą się z szeregiem wyzwań, w tym rosnącą liczbą pacjentów. W ostatnich miesiącach w Polsce odnotowano znaczący przyrost zakażonych wirusem HIV, pochodzących zza wschodniej granicy. Zarówno obcokrajowcy, jak i polscy pacjenci wymagają odpowiedniej terapii. Jej szybkie wprowadzenie i skuteczność spowolni rozwój chorób związanych z HIV i jednocześnie pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się tego zakażenia w populacji ogólnej. Internetowa i mobilna aplikacja dr Aksak-Wąsa pozwoli lekarzom „prowadzić” pacjenta, śledzić wyniki jego badań i przygotować dla niego personalizowane terapie. Dzięki wykorzystaniu telefonów komórkowych będzie można szybko informować pacjenta o konieczności przyjęcia leków. Taki szybki i profesjonalny kontakt z pacjentem przyczyni się do poprawy skuteczności leczenia i lepszej adherencji.

Aplikacja będzie miała funkcje zbierania standaryzowanego wywiadu dotyczącego chorób zakaźnych i współistniejących. Da możliwość wpisania przez lekarza i wyświetlenia przez pacjenta informacji o liczbie komórek odpornościowych oraz wartości wiremii HIV, a także uzupełnienia przez pacjenta „czym się leczę” i wglądu lekarza prowadzącego w te informacje z tłumaczeniem na język polski. Aplikacja umożliwi również kontakt z ośrodkami leczącymi HIV wraz z funkcją „zadzwoń do poradni”, a w razie nagłego wypadku będzie możliwość skorzystania z funkcji „emergency call”. Potencjalny pacjent znajdzie w aplikacji informację, gdzie można zrobić badanie na obecność wirusa HIV oraz listę punktów anonimowego testowania. To bardzo ważny i wart docenienia krok w leczeniu HIV.

Dr n. med. Bogusz Aksak-Wąs ukończył Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w 2015 roku. Pracuje w Klinice Chorób Zakaźnych PUM jako asystent dydaktyczny. Należy do Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy. Jest vice przewodniczącym Oddziału Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych. Ponadto należy do międzynarodowych towarzystw EACS i IAS. Jest współtwórcą rekomendacji Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886