Czterech profesorów PUM na Liście 100 Pulsu Medycyny

25.03.2022 Ogłoszenia

Wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie znalazło się czterech profesorów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Wyniki LISTY STU ogłoszono 24 marca 2022 r.

Plebiscyt, organizowany od 20 lat przez „Puls Medycyny”, docenia osoby mające szczególny wpływ na rozwój polskiej medycyny, a także tych, które przyczyniają się do poprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Tegoroczne wyróżnienia są jednocześnie ukłonem dla wszystkich zaangażowanych lekarzy i pracowników ochrony zdrowia – nie tylko tych, którzy uplasowali się na miejscach 1-100, ale wszystkich nominowanych i tych, których wkład nie został odnotowany, a codziennie mają ważny udział w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

O pozycji w rankingu decyduje kapituła konkursu, składająca się z wybitnych ekspertów. W dwóch kategoriach: Medycyna i System Ochrony Zdrowia jurorzy brali pod uwagę osiągnięcia i dokonania kandydatów w 2021 roku, reputację zawodową i wpływy w środowisku oraz siłę publicznego oddziaływania.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym!

Profesorowie PUM w kategorii “MEDYCYNA”:

• Prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik Katedry Fizjopatologii i Zakładu Patologii Ogólnej PUM, specjalista chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej, twórca i ordynator Oddziału Transplantacji Szpiku Kliniki Hematologii i Transplantologii SPSK1 PUM, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej dla woj. zachodniopomorskiego, zastępca przewodniczącego Rady Agencji Badań Medycznych, członek Rady Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.
  • Prof. dr hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak, kierownik Kliniki Kardiologii i Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, odznaczony Orderem Odrodzenia Polski.
  • Prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński, kierownik Katedry Onkologii i Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, szef działającego przy uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, specjalista patomorfologii i genetyki klinicznej, badacz nowotworów dziedzicznych, członek Prezydium Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • Prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, specjalista chorób zakaźnych, wirusolog, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, członek zarządu European Society for Translational Antiviral Research.

Profesor PUM w kategorii „SYSTEM OCHRONY ZDROWIA”

• Prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP X kadencji, specjalista w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej i transplantologii klinicznej, zwłaszcza przeszczepów płuc, zawodowo związany z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie.