Kolejni bohaterowie odzyskali tożsamość

28.04.2021 Ogłoszenia

Ekshumowane szczątki żołnierzy poddano badaniom genetycznym w Katedrze Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie zabezpieczono DNA od typowanych rodzin. Specjalistom z PUM, pod kierownictwem dr Andrzeja Ossowskiego, udało się ustalić tożsamość trzech polskich żołnierzy pochowanych we Francji i Holandii.

Są nimi kapral Jan Dusza z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, Edward Trochim z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Ryszard Kamecki z 316 Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Szczątki poległych podczas II wojny światowej żołnierzy, spoczywające w bezimiennych grobach nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poddawane są badaniom z udziałem genetyków PUM w ramach projektu „Zaginieni, ale niezapomniani żołnierze Polskich Sił Zbrojnych”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji o poległych żołnierzach publikuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.