Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań
NSP to największe i najważniejsze przedsięwzięcie statystyczne, które odbywa się raz na 10 lat, i w którym każdy pełnoletni mieszkaniec Polski ma obowiązek wziąć udział. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat spisu i informujemy, że termin samospisu upływa 30 września br.
Informujemy o Narodowym Spisie Powszechnym również dlatego, że w naszym gronie są studenci, którzy jako osoby młode po raz pierwszy wezmą udział w tym przedsięwzięciu, choć jest ono cykliczne. Zależy nam, by obowiązek ten wypełnili.
- Celem spisu jest długoterminowa analiza i ocena zróżnicowania terytorialnego oraz przemian demograficznych i społecznych ludności Polski.
- Spis powszechny będzie realizowany głównie przy użyciu interaktywnego formularza dostępnego na stronie GUS (Głównego Urzędu Statystycznego).
- Obowiązkiem spisowym są objęte:
- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.
- Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne
i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.
Więcej informacji o NSP 2021 znajduje się na stronie https://spis.gov.pl/


