O sukcesie CLEPIC w PUM

21.07.2022 Ogłoszenia

Światowe media piszą o sukcesie pierwszej International Clinical Epigenetics Conference 2022 w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Już dzisiaj zapraszamy do Szczecina na drugą International Clinical Epigenetics Conference, 24-26 maja 2023 r.

Przebieg inauguracyjnej Konferencji Epigenetyki Klinicznej, która odbyła się 8 czerwca 2022 r., jest pozytywnie oceniany przez grono ekspertów zajmujących się chorobami epigenetycznymi. Doceniono tę szybko rozwijającą się dziedzinę nauki, bowiem jest korzystna dla pacjentów poprzez przekształcenia danych eksperymentalnych w rzeczywistość kliniczną. Analiza licznych zbiorów danych jest kluczowa, podobnie jak międzynarodowa współpraca klinicystów, bioinformatyków, biochemików i firm programistycznych tworzących oraz integrujących nowe narzędzia analityczne. Rezultaty tej współpracy pozwolą właściwie oceniać, które perturbacje epigenomiczne lub transkryptomiczne są przyczynowe, a które są nieistotne dla anomalii spowodowanych stanami chorobowymi.

- Wraz z rozwojem wielu istniejących już chorób i nowych zagrożeń, poszukiwanie nowatorskich narzędzi diagnostycznych i skutecznych metod leczenia stanie się z czasem coraz bardziej naglące i będzie głównym wyzwaniem dla translacyjnych badań epigenetycznych. – podsumowuje kierownik Samodzielnej Pracowni Epigenetyki Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dr hab. n. med. Tomasz Wojdacz, prof. PUM.

Artykuł źródłowy.