Polsko-niemiecki projekt Intereg VA zbliża się do zakończenia

30.06.2021 Ogłoszenia

Zakład Patologii Ogólnej PUM pod kierownictwem prof. Bogusława Machalińskiego, jako partner wiodący, zmierza do zakończenia trzeciego polsko-niemieckiego projektu Intereg VA realizowanego w ramach EFRR pt. „Konsolidacja współpracy transgranicznej poprzez wymianę wiedzy i umiejętności w zakresie nowoczesnych metod hematologii i onkologii doświadczalnej oraz klinicznej". Partnerem niemieckim w projekcie jest Klinika Hematologii i Onkologii Molekularnej w Greifswaldzie pod kierownictwem Profesora Christiana Schmidta.

- W aktualnym projekcie kontynuowaliśmy wspólne badania naukowe w modelu mysim nad zjawiskiem mieszanego chimeryzmu. Ponadto rozpoczęliśmy badania z wykorzystaniem ludzkiej linii komórek nerwowych dotyczące powikłań neurologicznych u pacjentów leczonych z powodu szpiczaka mnogiego. – mówi prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM i dodaje – Poza badaniami naukowymi, zorganizowaliśmy dwa szkolenia z nowoczesnych metod laboratoryjnych stosowanych w hematologii doświadczalnej, a także międzynarodową konferencję naukową.  Ważnym elementem projektu był staż kliniczny w Centrum Transplantacyjnym w Greifswaldzie, gdzie od lat wykonuje się transplantacje krwiotwórczych komórek macierzystych.

Dzięki długoletniej polsko-niemieckiej współpracy lekarze i studenci obu Uczelni mają szansę na pogłębienie swojej wiedzy z hematologii, hematoonkologii oraz nowoczesnych metod stosowanych w badaniach naukowych. Duże zainteresowanie naszymi działaniami, a także intensywny rozwój medycyny w tym zakresie daje nadzieję na dalszą owocną współpracę.