Prorektor PUM w składzie Naczelnej Komisji Bioetycznej

19.06.2023 Ogłoszenia

Prof. dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska, prorektor ds. dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, powołana przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego do składu Naczelnej Komisji Bioetycznej na wniosek prezesa Agencji Badań Medycznych.

Profesor Aneta Cymbaluk-Płoska znalazła się w eksperckim gronie pośród 28 osób, które będą pracowały nad oceną etyczną badań klinicznych. Będą szkoliły członków komisji bioetycznych z zakresu bioetyki i metodologii badań naukowych z udziałem ludzi lub z użyciem ludzkiego materiału biologicznego, a także współpracowały z prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w sprawie oceny etycznej badania klinicznego. W kompetencji Komisji jest również rozpatrywanie wniosków o wpis na listę komisji bioetycznych.

Ekspertów do Naczelnej Komisji Bioetycznej (NKB) powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw zdrowia. Kadencja NKB trwa 4 lata. Kandydaci przedstawiani są ministrowi przez prezesa Agencji Badań Medycznych. Więcej informacji.