PUM to Szczecin - Genetyka Sądowa od średniowiecza po COVID-19

25.06.2020 Ogłoszenia

Od Średniowiecza po COVID-19, takie spektrum działalności ma Zakład Genetyki Sądowej PUM, kierowany przez dr hab. Andrzeja Ossowskiego.

Naukowcy Genetyki PUM badają szczątki ludzkie z różnych okresów polskiej historii – bliższej i dalszej oraz z teraźniejszej kryminalistyki. Badania wykraczają również poza granice naszego kraju. A dedykując pracę Zakładu tylko czasom wojennym – Pomorski Uniwersytet Medyczny z Instytutem Pamięci Narodowej powołał Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmu (PBGOT), by identyfikować ofiary zbrodni systemów totalitarnych i czcić ich pamięć oraz ograniczać bezimienność pomordowanych.

Dzisiaj Zakład Genetyki Sądowej PUM odpowiada na kolejne nowe wyzwanie – wykonuje testy genetyczne w celu wykrywania wisusa SARS-CoV-2 (w technologii RT PCR, trzygenowej). Laboratoriom może badać 1 tys. próbek dziennie i podawać wyniki w ciągu 3-4 godzin. Świadczy tę usługę dla potrzeb NFZ, ale również oferuje je osobom prywatnym, firmom, instytucjom.

Zapraszamy na film:

7. PUM to Szczecin - Od Średniowiecza po COVID-19