PUM w posiadaniu da Vinci

07.04.2020 Ogłoszenia

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie uzyskał dotację z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 13 mln zł na zakup robota medycznego da Vinci. To system urządzeń ułatwiających wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną.

Mimo trudnej epidemicznej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy oraz tu i teraz koncentracji na ważniejszych celach – jednocześnie myślimy o przyszłości. Władze PUM nie przestają działać w kierunku pozycjonowania uczelni w czołówce krajowej. Temu mają służyć wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia rozwojowe. To między innymi ostatnio rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na budowę obiektu dydaktyczno-badawczo-leczniczego przy szpitalu klinicznym na Unii Lubelskiej, a teraz zakup robota da Vinci do szpitala klinicznego na Pomorzanach.

Dzięki temu urządzeniu operacje przeprowadzane będą z niespotykaną dotąd precyzją liczoną w milimetrach i całkowicie pozbawioną drżenia dłoni chirurga. Pacjenci skorzystają najbardziej. Czas operacji znacznie się skróci, obniży się również ryzyko zakażeń i powikłań, a utrata krwi będzie marginalna. Operowany wróci do codziennej aktywności szybciej niż po tradycyjnej operacji, a jego czas pobytu w szpitalu skróci się średnio o 40%.

W Szczecinie robotyka da Vinci służyć będzie pacjentom Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt, Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej oraz Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala klinicznego PUM na Pomorzanach.

Robot da Vinci na rynku medycznym pojawił się w 1999 r. Nazwano go imieniem projektanta pierwszego w dziejach robota. Obecnie na świecie podobnych urządzeń działa ponad 4 tysiące, w Europie blisko tysiąc, a w Szczecinie uruchomiony zostanie do końca tego roku.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886