Społeczny organ doradczy działający przy Ministrze Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza nabór do IV kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej (MRK). To wyjątkowa inicjatywa, która daje młodym ludziom realny wpływ na politykę klimatyczną i środowiskową w Polsce. Zbieranie zgłoszeń w naborze trwa do 2 sierpnia 2026 roku.
Młodzieżowa Rada Klimatyczna to społeczny organ doradczy działający przy Ministrze Klimatu i Środowiska. W jej skład wchodzi od 16 do 26 młodych osób w wieku 18-27 lat. Kadencja Rady trwa dwa lata.
Rada uczestniczy w comiesięcznych posiedzeniach (online lub stacjonarnych), podczas których omawiane są aktualne zadania i planowane działania. Duża część zaangażowania odbywa się poza obradami zgodnie z ustalonym pomiędzy członkami podziałem pracy. Rada wychodzi z własnymi inicjatywami, jak również odpowiada na zewnętrzne zaproszenia różnych podmiotów (m.in. organizacji pozarządowych, instytucji rządowych, szkół i uczelni, mediów itp.). Dzięki temu jej działania mają szerszy zasięg i przełożenie na debatę publiczną. Członkowie i członkinie mogą też reprezentować Radę poprzez udział w konferencjach, seminariach i innych inicjatywach, gdzie prezentują stanowiska Rady i propozycje rozwiązań. Ważnym elementem działalności Rady są także inicjatywy edukacyjne, których celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi.



