Testy na Pamięć – Chorobę Alzheimera – Demencję

08.02.2022 Ogłoszenia

Zapraszamy osoby powyżej 16 lat do udziału w innowacyjnym badaniu naukowym dotyczącym pamięci, zdrowia psychicznego, osobowości oraz uważności. Badanie jest realizowane przez pracowników i doktorantów z College’u Goldsmiths Uniwersytetu w Londynie przy współpracy z Zakładem Psychologii Zdrowia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetem SWPS oraz Uniwersytetem Szczecińskim.

W badaniu „Pamięć – Choroba Alzheimera – Demencja (PCAiD)”, realizowanym w Ashok's Research Team (ART), Goldsmiths, University of London opracowano pionierski test Verbal-Associative Learning and Memory Task (VALMT). Może on pomóc w rozpoznawaniu zaburzeń pamięci i zapominania znacznie wcześniej niż obecnie dostępne testy kliniczne.

Badanie składa się z dwóch części. Pierwsza polega na udzieleniu odpowiedzi na różne pytania i wykonanie testu VALMT. Część druga to udzielenie odpowiedzi w kilku kwestionariuszach psychologicznych.

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU KLIKAJĄC TUTAJ

Obecnie na świecie na demencję choruje około 50 milionów ludzi, a do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 75 milionów. Z powodu tej choroby koszty, które ponosi społeczeństwo szacuje się na 1 bilion dolarów amerykańskich, a w 2030 roku kwota ta może się podwoić. Demencja jest chorobą postępującą (pogarsza się z czasem). I czasem trudno jest odróżnić objawy łagodnego i codziennego zapominania (pojawiających się wraz z wiekiem), od ciężkiej choroby, która z czasem zacznie przysparzać poważnych trudności i będzie wymagać od rodziny stałej opieki nad chorym.

Dlatego tak ważne jest osiągnięcie celu badawczego projektu - określenie tego w jaki sposób w ogólnej populacji wiek, zdrowie psychiczne, osobowość oraz uważność wiążą się z procesami zapominania. Wiadomym jest, że zależą od wielu czynników, jednak obecne dane nie są spójne, stąd potrzebne są nowe badania naukowe opisujące procesy poznawcze.

Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa!