W PUM założono Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego

28.10.2021 Ogłoszenia

25 października br. powołano w PUM Zespół Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Równolegle z rozwijaniem talentów i pasji jego członków – będzie stanowił zaplecze warsztatowe dla nowopowstającego kierunku studiów, dedykowanego zajęciom praktycznym z zakresu choreoterapii, muzykoterapii, emisji głosu i wielu innych. W programie znajdą się pieśni i tańce z różnych regionów Polski oraz polskie tańce narodowe.

Inicjatorką przedsięwzięcia była Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Beata Karakiewicz. Opiekunami i kierownikami artystycznymi Zespołu zostali instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem, związani ze sztuką ludową od ponad 20 lat – pani dr n. zdr. Anna Knyszyńska i pan dr n. zdr. Artur Kotwas, których sylwetki przedstawiamy poniżej.

Już niedługo ruszy rekrutacja do Zespołu, skierowana głównie do studentów PUM. Tu warto zwrócić uwagę na fakt, że uczestnictwo w Zespole to nie będzie tylko rozwój własnych umiejętności tanecznych, ale także prowadzenie zajęć ruchowych dla grup zróżnicowanych wiekowo, w tym zajęć artystycznych skierowanych do studentów i pracowników PUM.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia Fanpage PUM i aktualności na stronie internetowej, gdzie będziemy ogłaszać nabory do Zespołu. A w niedalekiej przyszłości będziemy również relacjonować uczestnictwo Zespołu w różnych wydarzeniach kulturalnych, koncertach, obozach szkoleniowych i warsztatach tanecznych.

Sylwetki opiekunów artystycznych Zespołu Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego PUM

Dr n. zdr. Anna Knyszyńska

Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Diagnostyki Funkcjonalnej i Medycyny Fizykalnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz fizjoterapeuta w przychodni rehabilitacji Szczecińskiego Centrum Zdrowia. Z wykształcenia także pedagog specjalny oraz wczesnoszkolny i przedszkolny. Prywatnie mama dwóch córek��

Ze sztuką ludową związana od 21 lat. Wiedzę i umiejętności zdobywała w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, Zespole Tańca Ludowego AWF „Poznań” oraz Zespole Pieśni i Tańca „Szczecinianie” uczestnicząc w licznych warsztatach tanecznych organizowanych przez wspomniane Zespoły. Od 2000 roku brała udział w polskich, a także międzynarodowych przeglądach oraz Festiwalach Sztuki Ludowej reprezentując pieśni i tańce z ponad piętnastu regionów Polski między innymi na festiwalach w Niemczech, Turcji, Portugalii, Hiszpanii, Macedonii, Serbii czy na Cyprze. W latach 2008-2011 brała udział w organizacji Międzynarodowego Przeglądu Folkloru „INTEGRACJE” w Poznaniu.

1
Dr n. zdr. Artur Kotwas

Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Katedry Medycyny Społecznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nauczyciel tańca i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”, działającego w Pracowni Tradycji Polskiej Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie. W latach 2018-2021 nauczyciel tańca ludowego w Państwowym Ognisku Baletowym w Szczecinie.

Ze sztuką ludową związany od 25 lat. Wiedzę i umiejętności zdobywał jako uczestnik zajęć we wspomnianym Zespole „Krąg” oraz Zespole Pieśni, Tańca i Teatru „Pomorze”, działającego w dawnej Akademii Rolniczej w Szczecinie, a także uczestnicząc w licznych Festiwalach Sztuki Ludowej w Polsce i za granicą. Wiedzę i umiejętności zawodowe rozwijał podczas kursu instruktorskiego tańca ludowego w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat regularnie uczestniczył w ponad 20 szkoleniach folklorystycznych organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – CIOFF.

1


bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886