Wielka szansa dla małych pacjentów

25.02.2022 Ogłoszenia

Gliwiccy ortopedzi przeprowadzili bardzo skomplikowaną operację. Usunięcie nowotworu u 9-letniego chłopca, przeprowadzone przez zespół ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach oraz prof. Daniela Kotrycha z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, zakończone pełnym sukcesem.
 


- Nowotwór był łagodny, co sprawdziliśmy w biopsji, ale wychodził z kości ramiennej w takim miejscu, że penetrował do dołu pachowego, w kierunku klatki piersiowej. Można to porównać do guza przykrytego siecią pajęczą struktur naczyniowo-nerwowych. Bardzo delikatne dostanie się tam i usunięcie kostnej zmiany było największym wyzwaniem. - podkreślił tuż po zakończeniu operacji prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

- To przełom w historii gliwickiej ortopedii, bo otwieramy nowy rozdział i rozszerzamy naszą działalność o tak trudne obszary, jakimi są onkologia dziecięca i ortopedia dziecięca. Dzięki znakomitej współpracy zarówno z prof. Kotrychem, jak i w zakresie diagnostyki z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach, będziemy mogli zaoferować pomoc większej liczbie dzieci z takimi nowotworami. - podkreślił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

 

Pacjent  przeszedł zabieg bez komplikacji. Teraz przed nim rehabilitacja, która umożliwi powrót do sprawności. Jak przypomina ekspert, każdą sytuację, gdy dziecko zgłasza bóle w obrębie rąk czy nóg należy dokładnie sprawdzić, nie tłumaczyć tego tzw. bólami wzrostowymi, a przede wszystkim skonsultować ze specjalistą i postawić na wczesną diagnostykę.


bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886