10 filmów w cyklu RID – dziś nr 3

10.10.2022 Wydarzenia

Trzecim zadaniem projektowym z cyklu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID) kieruje prorektor dr. klinicznych prof. dr n. med. Leszek Domański z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych PUM. Badanie koncentruje się na szukaniu przyczyn chorób sercowo naczyniowych, chorób nerek czy w ogóle chorób zapalnych. Na ich powstawanie mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne, ale również środowiskowe. One wzajemnie na siebie wpływają.

- Wśród populacji, którą badaliśmy wybraliśmy tą, która faktycznie najbardziej jest obciążona albo otyłością albo jest to populacja z przewlekłą chorobą nerek – to blisko 4 mln ludzi w Polsce, lub jeszcze większa populacja, która jest obciążona chorobami sercowo naczyniowymi. – mówi prof. Domański i podsumowuje – Bronimy się przed infekcją w dwojaki sposób. Nie tylko przez produkcję przeciwciał i nie tylko mierzenie stężenia czy poziomu przeciwciał jest istotne, ale również mierzenie aktywności i aktywności komórek, które są odpowiedzialne za obronę immunologiczną. To uważam za jeden z ważniejszych wyników naszych badań.

Posłuchajcie Państwo całości wypowiedzi prof. Leszka Domańskiego nt. realizowanego przez Niego zadania pt. „Określenie w pływu czynników genetycznych, biochemicznych i środowiskowych na patogenezę chorób sercowo-naczyniowych, przewlekłej choroby nerek, oraz przewlekłych chorób zapalnych i ich czynników ryzyka”, PUM-01/19/RID/03.

Prezentowane zadania wchodzą w skład projektu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości (RID), finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Wpływ czynników biologicznych i środowiskowych  na rozwój wybranych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych, oraz metody ich zapobiegania i leczenia”. Zapraszamy do obejrzenia całej relacji!

 


Redakcje zainteresowane indywidualnym wywiadem z naukowcem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie proszone są o kontakt e-mailem na adres: promocja@pum.edu.pl, umówimy spotkanie.


bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886