50. Ogólnopolska 5. Międzynarodowa Konferencja Studentów Uczelni Medycznych

19.03.2021 Wydarzenia

Konferencja odbyła się w dniach 12-14 marca br. Przedstawiono na niej 120 prac w 7 sesjach – Nauk podstawowych, Stomatologiczna, Zabiegowa, Niezabiegowa,  Nauk o zdrowiu I i II, Case report zabiegowa, Case report niezabiegowa. 30% prac było spoza PUM-u, a na nagrody przeznaczono rekordową sumę 15 tyś zł.

Przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych sesjach:

SESJA NAUK PODSTAWOWYCH

• I MIEJSCE - Analiza porównawcza z użyciem par kodonów w genach na chromosomach płciowych człowieka. Autorzy: Piotr Kulig, Krzysztof Masloch, Joanna Olejnik, Natalia Mrzywka.
  • II MIEJSCE - Wpływ miR-27b na regulację ekspresji genu PINK1 u chorych z pierwotną marskością żółciową wątroby Autorzy: Wiktoria Czarnecka, Bartosz Huła.
  • III MIEJSCE - Efektywność hipoksji normobarycznej w redukcji dysfunkcji śródbłonka. Autorzy: Eryk Wacka.

SESJA NAUK O ZDROWIU

• I MIEJSCE - COVID-19 compromises in the medical practice and the consequential effect on endometriosis patients. Autorzy: Shaked Ashkenazi, Ole. L. Huseby, Roksana Lewandowska, Marius Pents.
  • II MIEJSCE - Ocena zaburzeń nastroju oraz kontroli emocji, wśród kobiet z zespołem policystycznych jajników, w zależności od masy ciała. Autorzy: K. Kozieł, Pędrys, M. Jonderko, M. Rodak, A. Wikarek.
  • III MIEJSCE - Kamienie milowe zabiegu litotomii. Autorzy: Zuzanna Politowicz, Marta Cieślak
  • WYRÓŻNIENIE - Czy kombucha na bazie różnych herbat może stanowić źródło wybranych mikroelementów w diecie? Autorzy: Joanna Walczyńska, Klaudia Melkis, Oliwia Mielczarek.
  • WYRÓŻNIENIE - Matcha jako źródło fluoru. Autorzy: Alicja Ligenza, Kinga Szymczkowska.
  • WYRÓŻNIENIE - Edukacja medyczna w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w czasie pandemii COVID-19 - badanie opinii wśród studentów. Autorzy: Claudia Wietrzykowska, Małgorzata Rybarczyk.

SESJA NIEZABIEGOWA

• I MIEJSCE - Analiza wpływu noszenia masek FFP (KN95) na czynność układu oddechowego oraz równowagę kwasowo-zasadową organizmu człowieka.  Autorzy: Piotr Kulig, Piotr Ostrowski.
  • II MIEJSCE - Ocena przydatności NLR jako markera remisji u chorych na schizofrenię. Autorzy: Bartosz Dawidowski, Grzegorz Grelecki, Adam Biłgorajski, Klaudia Kościelecka, Filip Przerwa.
  • III MIEJSCE - Porównanie użycia siatek centylowych Fenton, Intergrowth - 21st i WHO w populacji polskich noworodków. Autorzy: Dominik Jakubowski.

SESJA ZABIEGOWA

• I MIEJSCE - Czy możemy przewidzieć wystąpienie urosepsy u pacjentów leczonych z powodu kamicy układu moczowego? Analiza czynników ryzyka. Autorzy; Jakub Kalembkiewicz, Alicja Ziontkowska, Dawid Wrzałek, Mikołaj Jońca, Mikołaj Kościuk.
  • II MIEJSCE - Analiza zastosowania technik i powikłań po założeniu PEG u dzieci na podstawie retrospektywnie zebranego materiału w Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dziecięcej WSSD w Olsztynie. Autorzy: Katarzyna Zubik, Julia Talaśka.
  • III MIEJSCE - Zaćma - -odczucia śródoperacyjne pacjentów. Autorzy: Zofia Kampka, Przemysław Urbaniec, Agata Kasprzyk, Magdalena Grys, Emilia Senerek.

SESJA CASE REPORT NIEZABIEGOWY

• I MIEJSCE - Homeopatia, bioenergoterapia i wlewy witaminowe, czyli czym nie leczyć dziecka z chłoniakiem Hodgkina. Autorzy: Oliwia Piotrowska, Kinga Świadek, Jakub Rosik.
  • II MIEJSCE - Dziewczyna poza rachunkiem prawdopodobieństwa, czyli późne objawy sferocytozy. Autorzy: Wiktoria Hoppe, Joanna Strzemecka, Oliwia Piotrowska, Kinga Świadek.
  • III MIEJSCE - Trudności diagnostyczne przewlekłego bólu brzucha. Autorzy: Paulina Śliwińska, Stefania Włoczka
  • WYRÓŻNIENIE - Zatrucie srebrem u 4-letniej dziewczynki. Autorzy: Alicja Kotowska.

SESJA CASE REPORT ZABIEGOWY

• I MIEJSCE - Dlaczego mięśniakomięsak gładkokomórkowy zlokalizowany w nadnerczu stanowi wyzwanie diagnostyczne? Autorzy: Przemysław Dymek, Kajetan Kiełbowski, Sandra Sienkiewicz.
  • II MIEJSCE - Wrodzona perforacja przetoki pępkowo-jelitowej u noworodka - opis przypadku. Autorzy: Natalia Kałuża, Karolina Kloczkowska.
  • III MIEJSCE - Zawał sieci większej, jako przyczyna ostrego brzucha u 9-letniej dziewczynki. Autorzy: Mateusz Kozłowski, Oliwia Piotrowska.

SESJA STOMATOLOGICZNA I CASÓW STOMATOLOGICZNYCH

• I MIEJSCE - Ocena motywacji i częstości wyboru past naturalnych stosowanych do higienizacji jamy ustnej - badanie ankietowe. Autorzy: Natalia Walczuk, Izabela Barczyk, Diana Masłyk.
  • II MIEJSCE - Analiza zmian w nawykach zdrowotnych populacji polskiej podczas pandemii spowodowanej wirusem SARS-COV2 z szczególnym uwzglednieniem nawyków higienyjamy ustnej. Autorzy: Alicja Górska, Zofia Sell, Kamil Kozłowski, Firas Haj Obeid.
  • III MIESCE - Evaluation of efficiency manual Myofascial Trigger Point Therapy (MTrPt) applied to muscles of stomatognathic system in extreme isolation conditions. Autorzy: Barbara Gronwald, Karina Kijak.