Absolutorium kierunku lekarskiego

22.06.2026 | Aktualności / Wydarzenia
Absolutorium kierunku lekarskiego

19 czerwca 2026 r. studenci kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie odebrali absolutoria podczas dwóch uroczystości, które odbyły się o godz. 9.00 i 12.00 w Auli Rektoratu PUM.

Uroczystości poprzedziła msza święta odprawiona o godz. 7.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Absolwenci wraz z rodzinami rozpoczęli ten wyjątkowy dzień w atmosferze modlitwy i refleksji.

Ceremonię absolutoryjną poprowadził Mistrz Ceremonii, Prodziekan dr hab. n. med. Tomasz Ociepa. W części oficjalnej podczas obu uroczystości przemówienia do absolwentów, ich rodzin, gości oraz kadry dydaktycznej wygłosili:

  • Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. n. med. Violetta Dziedziejko,
  • Prorektor ds. Klinicznych prof. dr hab. n. med. Tomasz Byrski.

W swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie odpowiedzialności zawodowej, etosu lekarza oraz ogromnego wysiłku, jaki absolwenci włożyli w sześć lat wymagających studiów.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie Przyrzeczenia Lekarskiego. Absolwenci potwierdzili gotowość do niesienia pomocy, służenia pacjentom oraz przestrzegania najwyższych standardów etycznych i moralnych. Był to moment pełen powagi, symboliki i głębokiego wzruszenia, stanowiący symboliczne wejście w szeregi przyszłych lekarzy.

Po wręczeniu kart absolutoryjnych uhonorowano studentów, którzy podczas studiów wyróżniali się szczególnymi osiągnięciami naukowymi.

Szczególnie poruszającym momentem było wystąpienie prof. dr hab. n. med. Elżbiety Petriczko, która wręczyła nagrody studentom zaangażowanym w działalność wolontariacką, dziękując im za bezinteresowną pomoc i społeczne zaangażowanie.

Następnie mgr Jan Jelec, kierownik Studium Wychowania Fizycznego wręczył pamiątki studentom odnoszącym sukcesy sportowe, wyróżniając ich za osiągnięcia oraz godne reprezentowanie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Słowa gratulacji i życzenia skierowali do absolwentów również:

  • Przedstawiciel Studenckiego Towarzystwa Naukowego – Paweł Wojtanowicz,
  • Przedstawiciele Parlamentu Studentów PUM – Natalia Korneluk i Damian Durys,
  • Przedstawicielka IFMSA – Julia Twardy,
  • Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej – dr n. med. Hubert Bogacki,
  • Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej – lek. Aleksander Matysiak,
  • Przedstawicielki Rodziców – dr Joanna Łasecka-Zadrożna oraz dr n. med. Małgorzata Domagała-Dobrzycka,
  • Przedstawiciele Absolwentów – Tomasz Wróblewski i Jakub Gąsiorek.

Podniosły charakter uroczystości podkreślił występ Chóru Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który towarzyszył obu ceremoniom, nadając wydarzeniu wyjątkową oprawę artystyczną.

Absolutorium było uroczystym zwieńczeniem sześciu lat intensywnej nauki i jednocześnie początkiem nowego etapu – pełnego odpowiedzialności, wyzwań oraz satysfakcji płynącej z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Serdecznie gratulujemy wszystkim absolwentom kierunku lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i życzymy wielu sukcesów zawodowych oraz pomyślności w życiu osobistym.

footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886