„Czy wyższe wykształcenie może uczynić Cię szczęśliwszym?”

08.05.2023 Wydarzenia

Zapraszamy studentów wszystkich kierunków oraz uczniów szkół ponadpodstawowych na wykład otwarty o tym tytule. Miło nam będzie gościć całą społeczność akademicką oraz zainteresowanych tematem mieszkańców Szczecina. Spotkanie odbędzie się w auli Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w środę 10 maja br. o godz. 17.00.

Wykład w języku angielskim poprowadzi prof. Wolfgang Schareck, wieloletni rektor Uniwersytetu w Rostoku, chirurg-transplantolog, dydaktyk, humanista, znawca historii i wielki przyjaciel Polski.

Urodzony 25 stycznia 1953 r. w Dusseldorfie studiował medycynę na Uniwersytecie we Fryburgu. Z wykształcenia jest chirurgiem ze szczególnym zainteresowaniem chirurgią naczyniową i transplantacyjną. Był przez wiele lat kierownikiem Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Transplantacyjnej w Rostoku, przewodniczącym Komisji Transplantacji Trzustki przy Niemieckim Towarzystwie Transplantologicznym, członkiem Zarządu EuroTransplant, przewodniczył Komitetowi Doradczemu Eurotransplantu w zakresie transplantacji trzustki. Od roku 2009 przez kolejne 3 kadencje (14 lat) pełnił funkcję Rektora Uniwersytetu w Rostoku, tworząc z tego ośrodka jeden z najdynamiczniej rozwijających się uniwersytetów w Niemczech. Charyzmatyczny lider ośrodka akademickiego, wspaniały wykładowca, wielokrotnie nagradzany jako nauczyciel akademicki. W roku 2010 r. Związek Uniwersytetów Niemieckich przyznał mu prestiżowy Tytuł „Rektora Roku”. Jest humanistą, znawcą historii, wielkim przyjacielem Polski, goszczonym wielokrotnie na uniwersytetach w naszym kraju. Od roku 2018 prof. Schareck jest blisko związany z rozwojem współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Rostoku i Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Wspierając nieustająco dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostyki molekularnej najmłodszych pacjentów dotkniętych chorobami rzadkimi, leczonych w klinikach pediatrycznych PUM, przyczynił się w ostatnich latach do zmiany oblicza szczecińskiej pediatrii.

Open lecture in English: Can higher education make you happier?

Prof. Wolfgang Schareck, Rector of Rostockok University, surgeon - transplantologist, educator, humanist, history expert and great friend of Polish

We invite students of universities, high schools, university employees and all interested residents of Szczecin!
Wednesday, 10th May 2023, 5.00 p.m., Pomeranian Medical University in Szczecin, Hall in the Rectorate, 1 Rybacka Street, Szczecin.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886