DA VINCI WYSTARTOWAŁ

28.08.2020 Wydarzenia

27 sierpnia 2020 r. odbyła się w PUM i SPSK-2 uroczysta prezentacja najnowocześniejszego na świecie robota chirurgicznego da Vinci. Leczenie onkologiczne w szpitalu klinicznym PUM na Pomorzanach sięgnęło najwyższego poziomu.

System da Vinci jest najważniejszym elementem nowo powstałego Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie. Szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie jest pierwszym ośrodkiem w Zachodniopomorskiem i drugim szpitalem klinicznym w Polsce, w którym chirurdzy będą korzystać z innowacyjnej technologii.

Robot da Vinci w SPSK-2 wykorzystywany będzie do zabiegów chirurgii ogólnej (m.in. nowotwory jelita grubego), operacji urologicznych (np. prostatektomia radyklana) oraz ginekologicznych (np. nowotwory trzonu macicy) -  głównie w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne. Sprzęt przeszedł odbiór techniczny i już pierwszą operację.

Szczeciński szpital to dziesiąta placówka medyczna w Polsce, która będzie wykorzystywać autoryzowany system robotyczny da Vinci. Obecnie operacje w asyście tego innowacyjnego urządzenia przeprowadzane są w szpitalach w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Warszawie, Wieliszewie oraz Wrocławiu. Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1200 zabiegów w asyście robotów da Vinci. System wykorzystywany jest obecnie w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce każdego roku diagnozowanych jest ponad 185 tys. zachorowań na choroby nowotworowe, a ponad 113 tys. osób umiera z ich powodu każdego roku. Około jednej trzeciej nowotworów w Polsce stanowią schorzenia, których chirurgiczne terapie mogą być stosowane z wykorzystaniem systemów da Vinci.

System da Vinci, produkowany przez amerykańskiego lidera robotyki chirurgicznej, firmę Intuitive Surgical, to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie. Z wykorzystaniem systemu przeprowadza się obecnie około 170 rodzajów zabiegów chirurgicznych - przede wszystkim operacje macicy, prostatektomię (usunięcie prostaty) i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki czy płuc. System da Vinci umożliwia m.in. skuteczniejszą i efektywniejszą terapię takich chorób onkologicznych jak nowotwory trzonu i szyjki macicy, prostaty czy jelita grubego. W 2019 roku na całym świecie przeprowadzono ponad 1,2 mln zabiegów z użyciem da Vinci i zainstalowano ponad 1,1 tys. systemów.

Uroczysta prezentację pracy robota da Vinci rozpoczęto w Międzywydziałowym Centrum Dydaktycznym PUM w Szczecinie od przemówień rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego i dyrektora SPSK-2 Marcina Syguta oraz filmu prezentującego pracę robota i zespołu chirurgów. W kolejnej części wydarzenia goście w grupach mieli okazję zobaczyć robota w akcji na bloku operacyjnym Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886