Kolejne wynalazki PUM – uhonorowane!

20.02.2020 Wydarzenia

Podczas tegorocznej MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ, WYNALAZKÓW I INNOWACJI IPITEX 2020, która odbyła się 2-6 lutego br. w Bangkoku, Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowało 5 projektów naukowych uczelni.

Wszystkie zostały uhonorowane. Zdobyły trzy złote, jeden srebrny i jeden brązowy medal. Stworzyło je 28 naukowców i 6 studentów PUM, pracujących w 4-8 osobowych zespołach.

1. Złoty medal i nagrodę specjalną BEST INNOWATION AWARD od Association of British Inventors and Innovator otrzymał: „Kompleksowy algorytm umożliwiający personalizację terapii komórkowej w zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki”. Opracował go zespół pod kierownictwem prof. Anny Machalińskiej.
  2. Złoty medal i nagrodę specjalną od Research Institute of Creative Eduction otrzymała „Mieszana rzeczywistość jako narzędzie do wytwarzania spersonalizowanej protezy wewnątrznaczyniowej”, opracowana przez zespół pod kierownictwem dr Pawła Rynio.
  3. Złoty medal otrzymał „Innowacyjny materiał kompozytowy z napełniaczem haloizytowym do wytwarzania wzmocnionych protez stomatologicznych”, opracowany interdyscyplinarnie z Akademią Morską przez zespół pod kierownictwem prof. Ewy Sobolewskiej.
  4. Srebrny medal otrzymał „iRadiolog” –  Sztuczna inteligencja jako innowacyjne narzędzie do  szybkiej diagnostyki stanów ostrych aorty (OZS),  opracowana przez zespół pod kierownictwem dr Pawła Rynio.
  5. Brązowy medal otrzymał „Wysokobłonnikowy baton dedykowany osobom prowadzącym siedzący tryb życia, zagrożonych otyłością”, opracowany pod kierownictwem prof. Ewy Stachowskiej.

W ubiegłym roku Pomorski Uniwersytet Medyczny w wystawie uczestniczył po raz pierwszy i zdobył 5 złotych medali IPITEX 2019 za „Metodę wykrywania pierwszego epizodu psychozy”; „Zestaw do pobierania krwi pępowinowej”; „Zestaw do leczenia HIV i HCV poprzez zastosowanie wirtualnych algorytmów i kodów QR”; „Prototyp łyżki wyciskowej do jednostronnych braków uzębienia w szczęce”; „Aplikację mobilna dotycząca zdrowia seksualnego”.

W wystawie udział biorą przedstawiciele biznesu oraz naukowcy reprezentujący uczelnie i instytuty, a także zagraniczne stowarzyszenia, fundacje oraz instytucje wyspecjalizowane w zakresie promocji rozwoju i kreatywności.