Księżycowa misja z udziałem studentki PUM

26.09.2021 Wydarzenia

W bazie LunAres w Pile odbywają się analogowe misje kosmiczne EIRENE. Tu dr Sian Proctor, członek załogi Inspiration4, trenowała do pierwszego cywilnego lotu w kosmos. W ostatniej z misji, która rozpoczęła się 2 września br. i trwała dwa tygodnie – uczestniczyła nasza studentka Karina Kijak z Koła Naukowego STO-MATER-FIZ PUM.

Głównym celem każdej z misji jest przeprowadzanie unikalnych na skalę światową eksperymentów naukowych, testowanie innowacyjnych polskich technologii oraz symulowanie ekstremalnej wersji misji kosmicznej, co ma doprowadzić w przyszłości do otworzenia polskiego programu astronautycznego.

Pani Karina należała do sześcioosobowej załogi, która zasymulowała misję na Księżyc. Uczestnicy byli odizolowani od świata zewnętrznego, mogąc wychodzić na spacer wyłącznie w skafandrach kosmicznych do wnętrza hangaru, który symuluje powierzchnię Księżyca lub Marsa. Wykonywali tam zadania, jak zbieranie próbek lub testowanie kosmicznego łazika do przewożenia materiałów i penetracji terenu. Ponadto, pani Karina jako Medical Officer, przeprowadzała codzienny przegląd zdrowia członków załogi, tzw. Medcheck. Polegał on na kontroli wagi, długości i jakości snu uczestników misji, mierzenie ciśnienia, temperatury, pulsoksymetria oraz obliczenia ilości wypitej przez nich wody w ciągu całego dnia. Dodatkowo Medical Officer prowadził fizyczne treningi dla załogi, z zastosowaniem indywidualnych ćwiczeń poszczególnych grup mięśniowych, pomagających w utrzymaniu dobrego samopoczucia i udzielał wskazówek dietetycznych i profilaktycznych z zakresu higieny jamy ustnej.

- Misja Eirene jest kontynuacją trzyletniej współpracy naukowej między Instytutem badawczym LunAres Research Station i Zakładem Propedeutyki, Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej PUM w Szczecinie. Tym razem w kontynuacji naszych nowatorskich badań stomatologicznych i prolongowaniu kooperacji naukowej, przyszła z pomocą nasza Uczelnia, przekazując bezpłatnie unit stomatologiczny. – mówi pani Karina Kijak - Jako członek Studenckiego Koła Naukowego „STO-MATER-FIZ” pragnę złożyć podziękowanie Magnificencji Rektorowi PUM, Kanclerzom PUM, Działowi Ewidencji Majątku i Inwentaryzacji, Działowi Administracyjno-Gospodarczemu oraz Zakładowi Ortodoncji za pomoc w finalizacji przekazania unitu na rzecz tego kosmicznego eksperymentu.

Dzięki aktywnemu uczestnictwu tym razem w stomatologicznym Kole Naukowym PUM – kolejni nasi studenci mogą rozwijać swoje pasje i jednocześnie uczestniczyć w tak ciekawych doświadczeniach. Gratulujemy!