Międzynarodowa współpraca dla dobra dzieci z chorobami rzadkimi

09.04.2021 Wydarzenia

22 kwietnia br. zapraszamy na konferencję online w ramach projektu „Innowacyjny, polsko – niemiecki transgraniczny program wczesnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich u noworodków" – RareScreen.

Konferencja będzie miejscem wymiany doświadczeń oraz jednym z działań promujących ideę współpracy transgranicznej i znaczenia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie jako miejsca realizacji międzynarodowych badań.

Formularz zgłoszeniowy

Na konferencję zapraszają gospodarze prof. Maria Giżewska z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego PUM, Dr. rer. nat. Theresa Winter z Instytutu Chemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej, Uniwersytet Medyczny w Greifswaldzie, a także prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, prof. Katharina Riedel, rektor Uniwersytetu w Greifswaldzie, Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Patrick Dahlemann, Sekretarz niemieckiego Stanu Pomorza Przedniego.

Projekt „Innowacyjny, polsko – niemiecki transgraniczny program wczesnej diagnostyki i leczenia chorób rzadkich u noworodków" – RareScreen, jako unikatowy w skali europejskiej, dotyczy wczesnej diagnostyki i leczenia genetycznie uwarunkowanych chorób rzadkich u noworodków. Obejmuje diagnostykę wrodzonych wad metabolizmu i innych schorzeń rzadkich, rozpoznawanych w oparciu o populacyjne badania przesiewowe noworodków z województwa zachodniopomorskiego, Meklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Brandenburgii.