Międzyuczelniany Konkurs Wiedzy Anatomicznej „Scapula Aurea”

01.06.2022 Wydarzenia

To już 35 finał konkursu, w którym 27 i 28 maja br. udział wzięli studenci z jedenastu polskich uczelni, kształcących się na kierunkach lekarskich. Wydarzenie było szczególnie ważne dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z uwagi na fakt, że po ponad trzydziestu latach wróciło do Szczecina. W tej edycji zajęliśmy 1. i 2. miejsce w anglojęzycznych kategoriach – indywidualnej i drużynowej. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

Konkurs poprzedzony był spotkaniem kierowników Katedr i Zakładów Anatomii Prawidłowej oraz opiekunów drużyn, celem omówienia regulaminu. Wybrano także Komitet Konkursu oraz komisje odpowiedzialne za właściwe i zgodne z regulaminem przeprowadzenie poszczególnych etapów konkursu.

Uczelnie wystawiły polsko- i angielskojęzycznych reprezentantów wydziałów, po trzech zawodników których wyłoniły wcześniejsze lokalne eliminacje. Rywalizowali oni w dwóch częściach Konkursu:

• teoretycznej – w sali wykładowej im. prof. Tadeusza Brzezińskiego uczestnicy rozwiązywali test wielokrotnego wyboru z jedną prawidłową odpowiedzią, złożony z 60 takich samych pod względem treści pytań dla zawodników polsko- i anglojęzycznych,
  • praktycznej – w pomieszczeniach prosektoryjnych Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej PUM uczestnicy rozpoznawali 20 preparatów anatomicznych, zaakceptowanych wcześniej przez Komisję Konkursu, podając ich nazwy w języku polskim, angielskim lub łacińskim, zgodnie z mianownictwem anatomicznym.

Wyniki Konkursu:

• Kategoria indywidualna wersji polskojęzycznej: I miejsce: reprezentant Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, II miejsce: reprezentant Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, III miejsce: reprezentant Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • Kategoria drużynowa wersji polskojęzycznej: I miejsce: zespół Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, II miejsce: zespół Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a III miejsce: zespół Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
  • Kategoria indywidualnej wersji anglojęzycznej: I miejsce: reprezentant Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – student Adam Szafirowski, II miejsce: reprezentant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, III miejsce: reprezentant Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
  • Kategoria drużynowa wersji anglojęzycznej: I miejsce: zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, II miejsce: zespół z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, III miejsce: zespół z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.

Tegoroczny Konkursu, po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, umożliwił ponowne spotkanie pracowników dydaktycznych z całej Polski, którzy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z zakresu pracy ze studentami. Było to bardzo cenne doświadczenie w karierze studenckiej i naukowej.

Organizatorem „Scapula Aurea” była Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej PUM pod kierownictwem prof. Janusza Morysia. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego i opiekunem reprezentacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – dr Cezary Partyka. Konkurs objęty był patronatem JM Rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego. Wydarzenie wsparli także sponsorzy – wydawnictwa literatury medycznej Edra, MedPharm, Wolters Kluwer i Elsevier.

Foto 1. JM Rektor PUM prof. Bogusław Machaliński – ceremonia otwarcia Konkursu.

Foto 2. Dr Cezary Partyka Przewodniczący Komitetu Konkursu i opiekun reprezentacji PUM w trakcie przygotowań wizualnej oprawy konkursu.

Foto 3. Laureaci i Organizatorzy XXXV Finału Konkursu, „Aurea Scapula” w Szczecinie  na zdjęciu od prawej: prof. Janusz Moryś PUM Szczecin, dr Cezary Partyka PUM Szczecin, v-ce Prezes PTA prof. Jerzy Walocha Collegium Medicum UJ w Krakowie w towarzystwie laureatów Konkursu.

Foto 4. Zwycięzca głównej nagrody w klasyfikacji indywidualnej studentów anglojęzycznych: student PUM Adam Szafirowski (ze statuetką) wraz z koleżankami i kolegą z zespołu PUM, który zajął II miejsce w klasyfikacji drużynowej konkursu.