Nadzwyczajny konkurs projektowy IŚE ws. dotacji na walkę z COVID-19

02.04.2020 Wydarzenia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w porozumieniu z państwami członkowskimi ogłosił w związku z walką z epidemią COVID19 nadzwyczajny konkurs projektowy.

W jego ramach zostaną przyznane dotacje na konkretne działania i projekty na poziomie krajów IŚE, wspierające społeczności i terytoria państw członkowskich IŚE w obliczu sytuacji kryzysowej.

Konkurs otwarty jest do 9 kwietnia 2020 r.

Dotacje IŚE zostaną przydzielone na działania w 3 obszarach:
1. Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED);
2. Edukacja i e-learning/nauczanie na odległość (EDU);
3. Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSME).

Łącznie w ramach konkursu IŚE do rozdysponowania będzie ok 600 tys. euro. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację IŚE do 100% wartości projektu, a maksymalnie do kwoty 40 tys. euro.

O dotację mogą się ubiegać wszystkie podmioty publiczne i prywatne mające siedzibę i zarejestrowane w państwie członkowskim IŚE. Osoby fizyczne nie mogą składać wniosków. Wszyscy wnioskodawcy muszą określić swoje status prawny w formularzu wniosku, odwołując się odpowiednio do odpowiedniego ustawodawstwa lub aktu prawnego. Organizacje pozarządowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, jak również podmioty prywatne załączają oficjalny dokument potwierdzający rejestracja na formularzu zgłoszeniowym z grzecznościowym tłumaczeniem na język angielski.

Sekretariat Wykonawczy IŚE poinformował, że działania kwalifikujące się do otrzymania finansowania IŚE to:

Dla obszaru 1: Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED):

• zakup sprzętu w celu zaspokojenia pilnych potrzeb medycznych;
  • zakup oprogramowania medycznego i innych narzędzi informatycznych w celu ułatwienia praktyk telemedycznych;
  • organizacja seminariów online (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy pomiędzy i wśród ekspertów i operatorów w dziedzinie opieki zdrowotnej (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE);
  • realizacja i produkcja materiałów informacyjnych (infografie, wideo, media społecznościowe) kampanie) mające na celu ułatwienie rozpowszechniania wiedzy i podnoszenia świadomości na temat środków, w tym higienicznych, aby uporać się z rozprzestrzenianiem się COVID-19;
  • tłumaczenie dokumentów, materiałów informacyjnych i prac badawczych na języki narodowe państw członkowskich IŚE nie będących członkami UE.

Dla obszaru 2: Edukacja i e-learning/uczenie się na odległość (EDU):

• zakup sprzętu do celów e-learningu, w tym sprzętu komputerowego (szkolne tablice cyfrowe), komputer, laptopy, tablety, urządzenia itp.) oraz oprogramowanie (narzędzia online, platformy do obsługi na odległość nauki, itp.);
  • organizowanie seminariów internetowych (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy między i wśród ekspertów i operatorów w dziedzinie edukacji (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE).

Dla obszaru 3: Wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MSME):

• zakup sprzętu ułatwiającego inteligentną pracę, w tym sprzętu komputerowego (komputery, laptopy), tablety, urządzenia itp.) oraz oprogramowanie (narzędzia online, platformy do inteligentnej pracy itp.);
  • organizacja seminariów online (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy między i wśród ekspertów i podmiotów gospodarczych (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE);
  • zakup usług doradczych ułatwiających innowacje, ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji i dematerializacji przedsiębiorstw.

Szczegóły konkursu na stronie internetowej IŚE.
Na stronie dostępny jest również wniosek (application form) oraz informacje dot. sposobu jego przekazania do Sekr. Wyk. IŚE.

bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie