Nadzwyczajny konkurs projektowy IŚE ws. dotacji na walkę z COVID-19

02.04.2020 Wydarzenia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w porozumieniu z państwami członkowskimi ogłosił w związku z walką z epidemią COVID19 nadzwyczajny konkurs projektowy.

W jego ramach zostaną przyznane dotacje na konkretne działania i projekty na poziomie krajów IŚE, wspierające społeczności i terytoria państw członkowskich IŚE w obliczu sytuacji kryzysowej.

Konkurs otwarty jest do 9 kwietnia 2020 r.

Dotacje IŚE zostaną przydzielone na działania w 3 obszarach:
1. Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED);
2. Edukacja i e-learning/nauczanie na odległość (EDU);
3. Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSME).

Łącznie w ramach konkursu IŚE do rozdysponowania będzie ok 600 tys. euro. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację IŚE do 100% wartości projektu, a maksymalnie do kwoty 40 tys. euro.

O dotację mogą się ubiegać wszystkie podmioty publiczne i prywatne mające siedzibę i zarejestrowane w państwie członkowskim IŚE. Osoby fizyczne nie mogą składać wniosków. Wszyscy wnioskodawcy muszą określić swoje status prawny w formularzu wniosku, odwołując się odpowiednio do odpowiedniego ustawodawstwa lub aktu prawnego. Organizacje pozarządowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, jak również podmioty prywatne załączają oficjalny dokument potwierdzający rejestracja na formularzu zgłoszeniowym z grzecznościowym tłumaczeniem na język angielski.

Sekretariat Wykonawczy IŚE poinformował, że działania kwalifikujące się do otrzymania finansowania IŚE to:

Dla obszaru 1: Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED):

  • zakup sprzętu w celu zaspokojenia pilnych potrzeb medycznych;
  • zakup oprogramowania medycznego i innych narzędzi informatycznych w celu ułatwienia praktyk telemedycznych;
  • organizacja seminariów online (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy pomiędzy i wśród ekspertów i operatorów w dziedzinie opieki zdrowotnej (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE);
  • realizacja i produkcja materiałów informacyjnych (infografie, wideo, media społecznościowe) kampanie) mające na celu ułatwienie rozpowszechniania wiedzy i podnoszenia świadomości na temat środków, w tym higienicznych, aby uporać się z rozprzestrzenianiem się COVID-19;
  • tłumaczenie dokumentów, materiałów informacyjnych i prac badawczych na języki narodowe państw członkowskich IŚE nie będących członkami UE.

Dla obszaru 2: Edukacja i e-learning/uczenie się na odległość (EDU):

  • zakup sprzętu do celów e-learningu, w tym sprzętu komputerowego (szkolne tablice cyfrowe), komputer, laptopy, tablety, urządzenia itp.) oraz oprogramowanie (narzędzia online, platformy do obsługi na odległość nauki, itp.);
  • organizowanie seminariów internetowych (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy między i wśród ekspertów i operatorów w dziedzinie edukacji (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE).

Dla obszaru 3: Wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MSME):

  • zakup sprzętu ułatwiającego inteligentną pracę, w tym sprzętu komputerowego (komputery, laptopy), tablety, urządzenia itp.) oraz oprogramowanie (narzędzia online, platformy do inteligentnej pracy itp.);
  • organizacja seminariów online (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy między i wśród ekspertów i podmiotów gospodarczych (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE);
  • zakup usług doradczych ułatwiających innowacje, ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji i dematerializacji przedsiębiorstw.

Szczegóły konkursu na stronie internetowej IŚE.
Na stronie dostępny jest również wniosek (application form) oraz informacje dot. sposobu jego przekazania do Sekr. Wyk. IŚE.


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886