Nanotechnologia i nanocoating na wykładzie wizytującym

02.11.2021 Wydarzenia

Studenci drugiego roku Wydziału Medycyny i Stomatologii 27 października br. mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu wizytującego przeprowadzonego przez prof. Petra Louda, kierownika Katedry Materiałoznawstwa, Technicznego Uniwersytetu w Libercu (Czechy).

Wykład pt.: Aplikacje nanomateriałów w stomatologii i medycynie, ryzyko zawiązane z nanotechnologią, nanocoating wraz z częścią praktyczną, umożliwił studentom poszerzenie wiedzy w zakresie badań materiałowych, innowacyjnych zastosowań nanomateriałów oraz bezpieczeństwa pracy z nanocząstkami. Ciekawa prezentacja przedmiotu Materiałoznawstwo i sprzęt stomatologiczny i spojrzenie przez specjalistę z innego uniwersytetu i kraju – jest dodatkowo bardziej interesujące.

Wykład prof. Petr Louda odbył się w ramach współpracy naukowo - dydaktycznej nawiązanej w 2017 roku w oparciu o umowę pomiędzy Zakładem Propedeutyki, Fizykodiagnostyki i Fizjoterapii Stomatologicznej PUM i Katedrą Materiałoznawstwa Technicznego Uniwersytetu w Libercu. Profesor Loud jest specjalistą w dziedzinie inżynierii materiałowej, bioinżynierii oraz nanotechnologii. Autorem licznych publikacji naukowych z zakresu materiałoznawstwa, 15 patentów (3 komercjalizacji) oraz koordynatorem 5 międzynarodowych projektów naukowych dotyczących m.in. oceny wybranych właściwości nanostruktur; modyfikacji plazmowej powierzchni nanowłókien oraz ich wykorzystania w medycynie i przemyśle.

1

Podziękowanie wykładowcy przez Kierownika Jednostki. Na zdj. od lewej: dr hab. n. med. Danuta Lietz – Kijak,
prof. dr hab. Ing. Petr Louda, CSc, dr n. med. Helena Gronwald.

11
Praktyczna część wykładu: nanokołowrót (2a) przybliżający zasadę wytwarzania nanowłókien (2b).