Olimpiada Wiedzy o Żywieniu pod patronatem JM Rektora PUM

11.04.2023 Wydarzenia

Finał centralnego etapu XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu odbył się w Szczecinie. Organizatorami wydarzenia byli Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Na czele Komitetu Głównego Olimpiady stanęła prof. dr hab. Izabela Gutowska, dziekan Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej PUM, natomiast koordynatorem finału był dr Adam Grzegrzółka, dyrektor ZS nr 6.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Żywieniu ma na celu rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych problematyką potrzeb pokarmowych człowieka i sposobów ich prawidłowego zaspakajania, wiedzy na temat wartości odżywczej i prozdrowotnej żywności, gastronomii i kelnerstwa oraz roli żywienia w zapobieganiu chorobom dietozależnym, a także tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy. Do udziału w XXVII edycji Olimpiady zgłosiło się prawie 8,5 tys. uczniów z techników i liceów ogólnokształcących z całej Polski, a do finału zakwalifikowało się 52 z nich.

Trzyetapowy finał zainaugurowany został testem pisanym w Centrum Egzaminów Testowych Pomorskiego Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Kolejny miał charakter praktyczny. Polegał na przygotowaniu potraw i obsłudze konsumenta, co odbyło się w laboratoriach technologicznych ZS nr 6. Uczestniczyło w nim 30 osób, z czego sześć stało się finalistami. Ostatnia część – quizowa – zadecydowała o kolejności zajętych przez uczestników miejsc. Oto ona:

• 1 miejsce - Aleksandra Zdybel, 1 Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Elżbiety, Szczecinek, opiekun: mgr Renata Litwin-Kizielewicz
  • 2 miejsce - Natalia Anna Jasińska, Technikum nr 10 w Zespole Szkół nr 3 im. Tadeusza Rylskiego, Rzeszów, opiekun: mgr inż. Anna Ulan
  • 3 miejsce - Wojciech Stanisław Konkol, Technikum nr 4 w Zespole Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy, Rzeszów, opiekunowie: dr Leokadia Drobnica, mgr inż. Maria Danuta Rybka
  • 4 miejsce - Natalia Domownik, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej, Lublin, opiekun: mgr Izabela Harasymiak-Krzyżanowska
  • 5 miejsce - Martyna Kornelia Dubicka, Technikum nr 5 w Zespole Szkół Gastronomicznych, Piła, opiekunowie: mgr inż. Irena Wasik, mgr inż. Alina Matejczuk
  • 6 miejsce - Julia Jolanta Bujak, Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Jana Kilińskiego, Kłobuck, opiekunowie: mgr inż. Anna Wiśnik, mgr inż. Kamila Bogacz-Bugaj

Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom!

Dziękujemy Ministerstwu Edukacji i Nauki, Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewodzie Zachodniopomorskiemu p. Zbigniewowi Boguckiemu, Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego p. Olgierdowi Geblewiczowi, Prezydentowi Miasta Szczecin p. Piotrowi Krzystkowi, Zachodniopomorskiemu Kuratorowi Oświaty p. Katarzynie Koszewskiej oraz JM Rektorowi PUM prof. Bogusławowi Machalińskiemu za objecie patronatem wydarzenia. Dziękujemy także sponsorom za ufundowanie nagród dla uczestników i finalistów. Wśród nich znaleźli się patroni, organizatorzy oraz dyrekcja hoteli Focus, Grand Focus Szczecin, Ibis Styles Szczecin, Novotel Szczecin, Courtyard Szczecin City, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Dziekan Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT, Wydawnictwo PWN, Wydawnictwo PZWL oraz Restauracja KARKUT.

Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie - oficjalna strona, 24 marca o 22:09·

***  XXVII OLIMPIADA WIEDZY O ŻYWIENIU - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ***