Prof. Bogusław Machaliński laureatem Zachodniopomorskiego Nobla w medycynie

29.11.2023 Wydarzenia

Prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ponownie doceniony przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, za opracowanie metody permanentnego, dotkankowego dostarczania białkowych czynników neuroprotekcyjnych.

Tegoroczna uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 17. listopada 2023 r. w Operze na Zamku w Szczecinie.

Zachodniopomorskie Noble to nagroda przyznawana naukowcom za najwybitniejsze osiągnięcia naukowe w ośmiu dyscyplinach: medycznych, ekonomicznych, humanistycznych, technicznych, rolniczych, podstawowych, o morzu i artystycznych. Nagradzane są w pierwszej kolejności dokonania innowacyjne o najwyższym standardzie, wyróżniające się charakterem wdrożeniowym, publikacje w prestiżowych czasopismach z listy filadelfijskiej z wysokim współczynnikiem wpływu IF za rok poprzedzający wybór.

Laureatów wybiera Kapituła Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki, którą tworzą liderzy nauki: prof. Wojciech Kacalak, prof. Piotr Masojć, prof. Antoni Morawski i prof. Waldemar Tarczyński, a przewodniczy prof. Aleksander Wolszczan - jeden z 25 najwybitniejszych naukowców świata w dziedzinie astronomii. Obowiązki sekretarza Kapituły pełni prof. Jan Lubiński.

Celem badań prof. Bogusława Machalińskiego i kierowanego przez niego zespołu było opracowanie biodegradowalnych nanonośników, które po dostarczeniu do określonej przestrzeni tkankowej byłyby zdolne do permanentnego uwalniania określonych białek neuroprotekcyjnych lub innych, regulujących tworzenie naczyń. Nośniki takie, nietoksyczne dla otaczającej tkanki, mogłyby być wykorzystane w praktyce klinicznej jako element terapii adjuwantowej w wybranych schorzeniach neurodegeneracyjnych lub nowotworowych. Temat ten obejmuje cykl publikacji w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym, a także uzyskany patent europejski.

Warto podkreślić, że prof. Bogusław Machaliński był laureatem tej prestiżowej nagrody także w 2018 r. w dziedzinie nauk podstawowych za badania i wdrożenie prototypowego zestawu do pobierania krwi pępowinowej.