Prof. Jan Lubiński w gronie najlepszych naukowców świata

05.12.2023 Wydarzenia

Sukces Polski w międzynarodowych zestawieniach naukowców z całego świata: rankingu Top Medicine Scientists. Profesor Jan Lubiński znalazł się w czołówce najgorętszych naukowych nazwisk tego rankingu.  W dziedzinie medycyny wzięto pod uwagę profile blisko 66 tys. naukowców z Google Scholar i Microsoft Academic Graph. W ostatecznym wykazie znalazło się 16.241 badaczy z indeksem Hirscha nie mniejszym niż 70.

Prof. Jan Lubiński zajął 2. miejsce wśród Polaków, a 2949. na świecie w rankingu Top Medicine Scientists. Prof. Lubiński został również laureatem OMNIA PRO INFIRMIS 2023, nagrody przyznanej w konkursie „Wizjonerzy Zdrowia”. Laur odebrał podczas konferencji „Wizjonerzy Zdrowia Wprost: Podsumowania, priorytety, wyzwania”.

Profesor Jan Lubiński podkreśla, że na naukowy sukces składa się wiele czynników, ale fundamentem jest ciężka praca i  naukowa kreatywność – Zawsze lubiłem studiować w sposób pogłębiony, przywiązywałem wagę do projektów, w których coś budowałem, tworzyłem. To jest cecha, której wystarczająco się nie docenia. Bardzo szybko zrozumiałem, że jeśli chcę prowadzić badania w Polsce, muszą one być niskonakładowe, opierać się na dobrym pomyśle i dobrej organizacji oraz mieć charakter wdrożeniowy. Zajmowałem się jako patolog diagnostyką nowotworów, cały czas szukałem nowych rozwiązań. W drugiej połowie lat 80. ub. wieku zrozumiałem, że ogromną szansą jest genetyka. I to się potwierdziło. Kolejna ważna kwestia to współpraca międzynarodowa. Udało nam się stworzyć w Szczecinie ośrodek, który jest rozpoznawany poza granicami naszego kraju. Dziś przyjeżdżają do nas naukowcy z całego świata, by szukać swojej szansy – mówi prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych naukowych sukcesów!