Prof. Jan Lubiński – Ambasadorem Polski 2022

10.10.2022 Wydarzenia

Laureatami tytułu, przyznawanego w plebiscycie KGHM Polska, honorowani są ludzie i przedsięwzięcia różnych branż, które propagują narodową markę. W gronie laureatów wraz z prof. Lubińskim znalazł się Robert Lewandowski, Andrzej Sapkowski i Wojska Obrony Terytorialnej.

Prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, otrzymał to wyróżnienie w kategorii „nauka”. Wyróżniono Pana Profesora za osiągniecia w rozwój medycyny oraz od lat najwyższy poziom cytowań w świecie nauki. Potwierdza to także 2. pozycja profesora w rankingu Top Medicine Scientists w Polsce, prestiżowego zestawienia najlepszych naukowców w dziedzinie medycy – uwzględniającego Indeks Hirscha, przygotowywanego przez portal Research.com na podstawie danych opublikowanych w Google Scholar i Microsoft Academic Graph.

Uroczysta Gala „Ambasador Polski” odbyła się po raz czwarty, w tym roku 6 października w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Obecny na wydarzeniu Sekretarz stanu Andrzej Dera odczytał list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który objął patronatem honorowym tegoroczny plebiscyt. Odczytano także listy od premiera Mateusza Morawieckiego i marszałka sejmu Elżbiety Witek. Nagrodę prof. Lubińskiemu wręczyła wiceminister edukacji Marzena Machałak. Naukowiec w przemówieniu opowiedział o planowanym nowatorskim przedsięwzięciu, w które zaangażowanych będzie kilka krajów. Będą to badania nad nowotworem, którym przewodniczyć ma Polska.

Prof. Lubiński jako badacz genetyki i onkologii doskonale wpisie się w konwencję plebiscytu, którą określił podczas Gali prezes KGHM Polska Miedź SA Marcin Chludziński:

– „Dziś jako naród potrzebujemy wzorców, na których można się opierać. Potrzebujemy przykładów nieustępliwości, odwagi, ciężkiej pracy i talentu. Potrzebujemy polskich czempionów. Takimi właśnie osobami są laureaci naszego plebiscytu. Przyczyniają się do budowy wizerunku Polski poza granicami naszego kraju, ale także do budowy narodowej tożsamości, do utrwalania świadomości tego, że Polska to kraj ludzi kreatywnych, o ogromnym potencjale, mogących odnosić sukcesy’.

Panie Profesorze – gratulujemy!bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886