Przesłanie prof. Bogusława Machalińskiego, rektora PUM

02.10.2020 Wydarzenia

- Rozpoczynamy rok akademicki w okresie tzw. pandemii, który nauczył nas adekwatnego reagowania, dostosowywania procedur medycznych. Jest to czas, w którym dostrzegamy, jak ważna jest rzetelna wiedza i umiejętność jej weryfikowania.

Pragnę podkreślić, że Władze PUM podjęły wszelkie niezbędne kroki by zadbać o bezpieczeństwo naszych studentów, pacjentów oraz pracowników. Był (jest) to okres wymagający i weryfikujący postawę lekarza i pracowników ochrony zdrowia. Sytuacje takie pokazują jaka jest kondycja naszego charakteru, czy dajemy się pokonać pojawiającym się trudnościom i wymaganiom czy pozwalamy, aby strach przesłonił nam rozsądek, możliwości pomocy innym i potencjał, jakim dysponujemy by osiągnąć szlachetny cel, czy też podejmujemy racjonalne działania z odwagą wykorzystując nasze talenty i zdolności, a nade wszystko realizując powołanie.

Drodzy studenci, jednym z najważniejszych aspektów naszej misji jest pomoc choremu człowiekowi, a nie wycofanie się na tzw. „z góry ustalone, może bezpieczniejsze pozycje”. Wybraliście wspaniały zawód, rozwijający poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka, za swoich pacjentów, ich zdrowie, a często także życie. Wasze mentalne przygotowanie, wytrwałość, wola, energia i zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi stanowić mają wzór do naśladowania i inspirację dla innych.

Nasza misja jako lekarzy i profesjonalistów medycznych wymaga dalekowzroczności, męstwa i odwagi, aby służyć pomimo obaw i w chwili pojawiających się przeciwności. W najbliższych latach będziecie uczyć się zrozumienia czym jest opieka nad pacjentem, jak wymagającym jest obowiązkiem, z uwzględnieniem konieczności synergicznej współpracy z wieloma zespołami i w każdym czasie. Medycyna wymaga altruizmu.

Jak pisał francuski autor Michel Quoist: „Jak dalece potrafisz, musisz wobec każdego ludzkiego cierpienia nie tylko czuć się wezwanym do tego, aby je bez ociągania złagodzić, ale ponadto starać się zniszczyć jego przyczyny. Nie tylko czuć się zobowiązanym do tego, aby zniszczyć jego przyczyny, lecz ponadto bez ociągania starać się je złagodzić. Nikt nie jest naprawdę dobry, sprawiedliwy i prawy, jeśli nie jest zdecydowany poświęcić się zarówno jednemu jak drugiemu zadaniu z tym samym oddaniem i całą swoją istotą, odpowiednio do swoich możliwości”.

To fragment inauguracyjnego przemówienia prof. Bogusława Machalińskiego, rektora PUM, który możecie Panstwo wysłuchać na kanale YouTube tutaj, a całą inaugurację obejrzeć w trzech odcinakach. Zapraszamy!