Ratując sprawność pacjentów onkologicznych

11.01.2021 Wydarzenia

Doktor z PUM – współautorem sukcesu Gliwickiej operacji. W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach odbyła się operacja ratująca sprawność pacjentki onkologicznej. Przeprowadzili ją dr Andrzej Baryluk, ordynator ortopedii gliwickiego szpitala oraz dr hab. n. med. Daniel Kotrych z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą z rakiem, żeby się nie poddawali. Ja walczę kilkanaście lat i wierzę, że będzie dobrze. – mówi pani Agnieszka Fronczak, pacjentka Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Pani Agnieszka jest pierwszą pacjentką, która przeszła właśnie w tej placówce skomplikowaną operację endoprotezoplastyki onkologicznej, polegającą na wycięciu zmienionego chorobowo obszaru i wszczepieniu specjalnego elementu sztucznego przejmującego funkcję uszkodzonej struktury.

- Dzięki temu eliminujemy przerzut do kości, który pojawił się u pani Agnieszki i robimy wszystko, co tylko możliwe, aby mogła odzyskać sprawność. – tłumaczy dr Andrzej Baryluk, ordynator ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Liczba chorych onkologicznie, u których dochodzi do przerzutów w obrębie kości, niestety wzrasta. Wiąże się to z bardzo poważnymi powikłaniami takimi jak przewlekły ból i złamania patologiczne. Celem takiego leczenia jest usunięcie guza przerzutowego z kości udowej, co pozwala na lepszą kontrolę leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na dłuższe życie. Kolejnym celem staje się przywrócenie funkcji operowanej kończyny poprzez rekonstrukcję ubytku kości powstałego po usunięciu nowotworu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie endoprotez onkologicznych. Pacjentka będzie pionizowana następnego dnia po operacji, a po prawidłowym wygojeniu się rany pooperacyjnej będzie mogła bez przeszkód kontynuować leczenie onkologiczne i odzyska sprawność ruchową.

W czasie operacji gliwickich ortopedów wspierał dr hab. n. med. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zwrócił uwagę na ogromne znaczenie podobnych zabiegów dla ratowania sprawności pacjentów onkologicznych.

- Większość chorób nowotworowych może powodować przerzuty do układu kostnego. Pojawienie się przerzutów do kości znacznie pogarsza jakość życia oraz rokowanie w zakresie  przeżycia chorych. – mówi dr hab. n. med. Daniel Kotrych i dodaje – Bardzo często prowadzi do złamań patologicznych, które dodatkowo komplikują proces leczenia. Złamanie patologiczne powoduje nie tylko dysfunkcję narządu ruchu, ale przyspiesza rozwój choroby nowotworowej i skraca życie pacjenta.footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886