Rok Akademicki 2021/2022 – uroczyście rozpoczęty

05.10.2021 Wydarzenia

Wyjątkowy moment w życiu studentów i kadry akademickiej to bez wątpienia początek roku akademickiego. W Pomorskim Uniwersytecie Medycznym co roku odbywa się uroczyście. I tym razem ważnych i wzruszających momentów w tym wydarzeniu nie zabrakło.

Do grona studentów PUM dołączyło ponad 1,3 tys. młodych i ambitnych osób. Podczas Inauguracji reprezentowali ich studenci z każdego kierunku studiów PUM. Zaszczytu immatrykulacji dostąpili dzięki ciężkiej pracy, owocującej najwyższymi wynikami na etapie rekrutacji. Do grona reprezentantów studentów podczas Inauguracji dołączyli także stypendyści Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – wybitnie uzdolniona młodzież z regionu, która osiągnęła najlepsze oceny na etapie ukończenia szkoły ponadpodstawowej i później w egzaminie maturalnym. W uroczystości uczestniczyli także beneficjenci stypendiów dr inż. Janusza Lewgowda, firmy BioDermic oraz tradycyjnie – przedstawiciele Parlamentu Studentów. Ślubowanie podczas Inauguracji złożyli także absolwenci PUM, rozpoczynający kolejny etap zawodowego rozwoju – naukę w Szkole Doktorskiej.

Ceremonię Inauguracji zaszczycili swoją obecnością rektorzy Akademii Morskiej i Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz prorektorzy Akademii Sztuki, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Posłowie na Sejm i Europosłowie, Konsulowie Honorowi, szefowie miejskich i wojewódzkich służb mundurowych, dyrektorzy szczecińskich szpitali, a także liceów ogólnokształcących. W gronie gości znaleźli także przedstawiciele instytucji i organizacji ściśle współpracujący z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym i klinicznymi szpitalami PUM.

- Drodzy Studenci,  gratuluję Wam wyników dotychczasowego trudu w zdobywaniu wiedzy, który przyczynił się do tego, że przestępujecie ponownie lub pierwszy raz próg uczelni będącej w czołówce świata akademickiego w Polsce. – powiedział w przemowie inauguracyjnej prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM – Życzę Wam wytrwałości, pasji w nadchodzących zmaganiach na rzecz rozwoju i zdobywania wiedzy, wizji osiągnięcia wyczekiwanego celu, abyście za kilka lat w takim samym składzie wieńczyli Wasze trudy stając się następnie profesjonalistami w swojej dziedzinie. – i dodał – Pragnę wyrazić słowa wdzięczności dla Wszystkich Państwa, osób mających realny wpływ na rozwój naszej Alma Mater. Podążając za myślą „Łatwo jest szkicować projekty, o ileż trudniej urzeczywistnić je (..)”[1] – uznajemy, że tylko dzięki zharmonizowanej współpracy, będącej filarem naszych projektów możemy dostrzec rezultaty, które zmieniają regionalną, a także krajową rzeczywistość. Podejmijmy zatem dalsze wspólne starania, aby nasz Uniwersytet - szanujący tradycje, a jednocześnie nowoczesny, był wciąż inspirujący i otwarty na świat nauki i dobre relacje z osobami, z którymi pracujemy w zespole, a także w szerszej perspektywie z przedstawicielami świata społeczno-gospodarczego.

W tegorocznej Inauguracji Roku Akademickiego PUM udział wzięli Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski oraz Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Przedstawiciele Rządu RP w przemówieniach jednomyślnie podkreślali wyraźny progres naszej uczelni w rankingach, a w szczególności w aspekcie efektywności naukowej. Usłyszeliśmy także wiele słów uznania w kontekście ekspansywnie, efektywnie i jednocześnie realizowanych wielu inwestycji. Jedną z nich Panowie Ministrowie mieli okazję po Inauguracji zwiedzić – było to Międzywydziałowe Centrum Dydaktyczne nr 3, budowane i planowane do oddania w ciągu jednego roku, by od semestru letniego zajęcia mogli tam rozpocząć przyszli farmaceuci.

- Jestem pod wrażeniem rozmiaru inwestycji, ale przede wszystkim determinacji pana rektora i zaangażowania całej kadry do tego, by dbać zarówno o poziom dydaktyczny, jak i naukowy uczelni. – powiedział Minister Przemysław Czarnek – Studenci będą mieli znakomite warunki, żeby się uczyć i prowadzić prace naukowe. Cieszę się, że mogliśmy w MEiN przyznać dofinansowanie na wybudowanie i wyposażenie tej inwestycji.

Minister Niedzielski odwiedził także Centrum Symulacji Medycznej, gdzie zapoznał się z realizacją największej inwestycji – budową kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie oraz kolejnymi planami inwestycyjnymi uczelni i jej klinicznych szpitali. W rozwoju uczelni Minister Niedzielski zwrócił uwagę na wzrost zainteresowania studiami medycznymi i nauk o zdrowiu.

- Systematycznie powiększane są nabory na studia medyczne, co jest dla mnie bardzo ważne. W PUM-ie nabór na kierunek lekarski również zwiększył się, a o 10 proc. wzrosła ogólna liczba zrekrutowanych studentów. – mówi Minister Niedzielski – Należy docenić PUM i podkreślić, że jest dobrym przykładem zrównoważonego, zharmonizowanego połączenia działalności systemowej i rozwoju działalności dydaktycznej.

Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 była także bardzo ważna dla naukowców i dydaktyków Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Szesnastu z nich uhonorowano m.in. złotym i srebrnym Krzyżem Zasługi, złotymi Medalami za Długoletnią Służbę, odznakami Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia oraz Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a także złotą i srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, Medalami za Zasługi dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, a nagrodę specjalną – ZŁOTY OTIS 2021 otrzymał prof. Mieczysław Walczak.

Tradycyjnie uroczystość uświetnił występ Chóru PUM pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke.

[1] M. Quoist. Między człowiekiem a Bogiem,WWKA 1986, s. 103