Setne przeszczepienie szpiku w PUM

30.11.2020 Wydarzenia

Ośrodek Transplantacji Szpiku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierowany przez Ordynatora Ośrodka i Rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego – wykonał setne przeszczepienie szpiku.

Ośrodek powstał dwa lata temu. Do dziś z sukcesem wykonał 77 zabiegów transplantacji ze szpiczakiem plazmocytowym i 23 zabiegi u pacjentów z chłoniakami. Ośrodek współpracuje z centrami hematologicznymi w Polsce i w Niemczech, Hiszpanii oraz Czechach, a także w Stanach Zjednoczonych:

- Rozpoczęliśmy szeroko zakrojone badania naukowe i kliniczne, we współpracy krajowej i międzynarodowej, m.in. z największym na świecie centrum rakowym MD Anderson w Houston w Texasie w Stanach Zjednoczonych. –  podkreśla prof. Bogusław Machaliński – Kierujemy także dwoma dużymi projektami niekomercyjnych badań klinicznych w tym jednym konsorcyjnym, finansowanymi przez Agencję Badań Medycznych. Wszystko po to, aby naszym aktualnym i przyszłym pacjentom zapewnić jak najlepszą, optymalną opiekę medyczną.

Ośrodek Transplantacji Szpiku aspiruje do bycia pełnoprofilową jednostką transplantacji szpiku w Szczecinie. Złożył wnioski do Poltransplantu oraz Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek o certyfikację na przeszczepienia allogeniczne, którą to certyfikację spodziewa się uzyskać jeszcze w tym roku.

Więcej o Ośrodku opowiada ordynator, prof. Bogusław Machaliński.

PUM do Szczecina – Przeszczepy Szpiku SPSK1 - YouTube


bg

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886