„Spacerek na uniwerek”. Wyjątkowe wydarzenie w Szczecinie i Polsce!

27.09.2022 Wydarzenia

Uczestnicy konferencji prasowej, prorektorzy pięciu uczelni publicznych, a w imieniu uczelni niepublicznych - prezes ARMS, przedstawili wspólny cel jakim jest organizacja inaugurującego Rok Akademicki 2022/23 przemarszu całej szczecińskiej społeczności akademickiej, tj. studentów i władz uczelni ulicami Szczecina oraz oferta dla szczecinianom i gości – atrakcje w miasteczku studenckim na Jasnych Błoniach.

- Idziemy śladem dużych europejskich uniwersyteckich miast, które organizują takie przedsięwzięcia. – powiedziała dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk-Płoska, prorektor ds. dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - Uważamy, że jest to wydarzenie ważne dla naszego miasta, jak również dla całej braci akademickiej. W ten sposób chcemy pokazać, że na co dzień współpracujemy, a nasi studenci się razem bawią.

„Spacerek na uniwerek” w tym roku będzie miał 1. edycję, ale będzie cyklicznym, corocznym wydarzeniem, mającym na celu promowanie akademickości miasta Szczecina, promowanie specjalizacji studiów poszczególnych uczelni, integrowanie środowiska akademickiego na poziomie studentów i władz uczelni, współpracy między nimi i wspólnego spędzania wolnego czasu, a także integracja z mieszkańcami Szczecina i regionu, a w szczególności z uczniami szkół średnich i ich otoczeniem. Szkolna młodzież będzie miała okazję zobaczyć talenty i umiejętności starszych kolegów, które być może zainspirują ich przed wyborem swojego kierunku na przyszłość. Będziemy zachęcać do studiowania w Szczecinie – przyjeżdżania do naszego miasta, bądź zostawania w nim. Chcemy pokazać jak różnorodną ofertę studiów posiadamy i jaką fantastyczną atmosferę tworzymy.

„Spacerek na uniwerek” organizowany jest przez szczecińskie uczenie publiczne – Akademię Sztuki, Politechnikę Morską, Pomorski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, z udziałem Akademickiego Szczecina w imieniu Urzędu Miasta Szczecin i uczelni niepublicznych.

Tegoroczny „Spacerek na uniwerek” odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. w godz. 13.30-17.00 (20.00+) i składa się z trzech części:

  1. Przejście studentów, nauczycieli i władz szczecińskich uczelni ulicami Szczecina w barwnej i wesołej atmosferze z pl. Solidarności o godz. 13.30 do Jasnych Błoni ok. godz. 14.15, gdzie dołączy do nas Prezydent Szczecina Piotr Krzystek (trasa przemarszu: pl. Solidarności, pl. Żołnierza Polskiego, al. Papieża Jana Pawła II, pl. Armii Krajowej, Jasne Błonia i parking przy ul. Piotra Skargi).
  2. Spotkanie mieszkańców Szczecina ze studentami uczelni na Jasnych Błoniach w miasteczku studenckim (w godz. 14.00-17.00), gdzie młodzież zaoferuje gościom wiele atrakcji, a na scenie zabrzmi repertuar przyjaciół społeczności akademickiej: Bloco Pomerania, 3-BURSbAnd, Kuba i Kuba oraz Zespołu jazzowego Joli Szczepaniak. Tu będzie formuła pikniku.
  3. Wieczór studentów, którzy po międzyuczelnianej współpracy udadzą się na odpoczynek i grilla na „GRZĘDY”, a potem dalszą integrację w Klubie Studenckim PINOKIO (godz. 20.00).

„Spacerek na uniwerek” zabezpieczany będzie przez Policję, która w trakcie przemarszu dynamicznie i na krótko zamknie ruch na tych skrzyżowaniach, gdzie marsz przejdzie, co w niewielkim stopniu utrudni kierowcom przejazd. A na Jasnych Błoniach bezpieczeństwo uczestników miasteczka studenckiego zapewniać będzie także nasza ochrona, wpierana przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej

fot. Andrzej Szkocki


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886