Srebrne medale dla PUM w Bangkoku

13.03.2023 Wydarzenia

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie uczestniczył po raz trzeci w Międzynarodowej Wystawie Własności Intelektualnej, Wynalazków i Innowacji IPITEX (Bangkok International Intellectual Property, Invention Innovation and Technology Exposition IPITEX 2-6.02.2023 r.), prezentując innowacyjne rozwiązania w medycynie.

Tegoroczna edycja zgromadziła 469 nowatorskich rozwiązań z 24 krajów. Projekty z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, stworzone w ramach projektów „Inkubator Innowacyjności”, wypadły szczególnie dobrze, wszystkie zostały wyróżnione srebrnymi medalami:

  • Biologiczna metoda przeciwdziałania biokorozji elementów metalowych związanych z biofilmem, opracowana przez zespół naukowców pod kierownictwem dr inż. Bartłomieja Grygorcewicza. Preparat opiera się na skonstruowaniu konsorcjum bakteriofagowego, którego celem jest eliminacja biofilmu P. aeruginosa ze strukturalnych elementów metalowych.
  • Naturalne emulsje kosmetyczne o potencjale antyoksydacyjnym, opracowane pod kierownictwem prof. dr hab. Adama Klimowicza. Głównym składnikiem emulsji, zamiast wody, jest ekstrakt roślinny o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, uzyskany przy użyciu ekologicznych metod ekstrakcji, oraz naturalne oleje wzbogacone o składniki przeciwutleniające pochodzenia naturalnego.
  • Test diagnostyczny do prognozowania przeżycia chorych na raka krtani oparty na ocenie stężenia selenu i metali we krwi. Wynalazek opracowany pod kierownictwem dr Jakuba Lubińskiego. To innowacyjna metoda diagnostyczna, która w przyszłości może dać możliwość poprawy rokowania u pacjentów z rakiem krtani poprzez modyfikację stężeń selenu, cynku i kadmu we krwi i surowicy za pomocą odpowiedniej diety i jej suplementów.
  • Naturalne preparaty antybakteryjne, opracowane przez zespół pod kierownictwem dra inż. Łukasza  Kucharskiego. Trzy zupełnie nowe preparaty oparte na wyciągach z surowców roślinnych o obniżonej zawartości etanolu. To innowacyjne podejście polegające
    na zastąpieniu części czystego etanolu ekstraktami roślinnymi.
  • PhageCream – preparat bakteriofagowy w postaci kremu zwalczający skórne zakażenia Staphylococcus aureus – opracowany przez zespół pod kierownictwem Prof. dr hab. Barbary Dołęgowskiej. Preparat antybakteryjny w postaci kremu do stosowania zewnętrznego na bazie bakteriofagów wyselekcjonowanych do leczenia zakażeń skóry.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w międzynarodowych targach wynalazczości IPITEX uczestniczył po raz pierwszy w 2019 roku,  zdobywając  5 złotych medali. W 2020 roku PUM  otrzymaliśmy trzy złote, jeden srebrny oraz  jeden brązowy medal. Serdecznie gratulujemy naukowcom naszej Alma Mater.footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886