Święto Absolwentów i Absolwentek kierunku lekarsko-dentystycznego
W dniu 22 czerwca 2026 r. odbyła się uroczystość absolutorium kierunku lekarsko-dentystycznego. Spotkanie miało miejsce w pięknej, odnowionej Auli Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Zgodnie z tradycją Wydziału Stomatologii gospodarzem uroczystości był Dziekan Wydziału Stomatologii prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski, który powitał zebranych gości. W absolutorium uczestniczyli m.in. Jego Magnificencja Rektor PUM prof. dr hab. n. med. Leszek Domański, prof. dr hab. n. med. Violetta Dziedziejko - Prorektor ds. dydaktyki, prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec - Prorektor ds. nauki oraz Dziekani i Prodziekani wszystkich Wydziałów PUM. Wśród zaproszonych gości znalazło się liczne grono nauczycieli akademickich, których obecność w togach nadała całej ceremonii szczególnie podniosły i uroczysty charakter..
JM Rektor PUM prof. dr hab. n. med. Leszek Domański zabrał głos jako pierwszy gratulując absolwentom i życząc im powodzenia w pracy zawodowej, podkreślił ważność ciągłego rozwoju i zachęcił świeżo upieczonych lekarzy dentystów do dalszej współpracy z Alma Mater.
W dalszej części uroczystości absolwenci złożyli przyrzeczenie lekarskie, a następnie z rąk Dziekana Stomatologii prof. dr hab. n. med. Mariusza Lipskiego odebrali karty absolutoryjne. Dumni rodzice i nauczyciele nagradzali absolwentów gromkimi owacjami. Niektórym absolwentom wręczone zostały nagrody za najlepsze wyniki w nauce, osiągnięcia organizacyjne, dodatkowe nagrody w imieniu rodzimego Wydziału, a także nagrody sportowe przyznane przez Studium Wychowania Fizycznego.
Gratulacje przekazali również przedstawiciele Parlamentu Studentów, Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii Oddziału w Szczecinie oraz ze Studenckiego Towarzystwa Naukowego.
W przemówieniach nie zabrakło emocji i refleksji. W imieniu absolwentów głos zabrała Starostka roku Agata Fighiera, natomiast w imieniu rodziców głos zabrała Pani Agnieszka Otocka. Szczególne emocje wywołał film przygotowany przez absolwentów i ich opiekunów, jako symboliczne podsumowanie pięciu lat intensywnej nauki, pracy i wspólnych przeżyć.
Uroczystość uświetnił występ chóru PUM pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke, który na zakończenie wykonał pieśń „Gaudeamus”.
Na hasło Dziekana Stomatologii prof. dr hab. n. med. Mariusza Lipskiego „Czapki w górę!” wszystkie birety pofrunęły pod sufit symbolicznie otwierając nowy etap w życiu kolejnego rocznika lekarzy dentystów.
Atmosfera wydarzenia, znakomita oprawa artystyczna oraz licznie zgromadzeni goście sprawiły, że był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.
Wszystkim absolwentom gratulujemy i życzymy samych sukcesów.



