Sześciu profesorów PUM wśród 100 najbardziej wpływowych naukowców polskiej medycyny w 2023 roku

06.03.2024 Wydarzenia

Sukces naukowców Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie został doceniony w najnowszym wydaniu prestiżowego rankingu "Lista Stu" ogłaszanego przez czasopismo "Puls Medycyny". Pięciu profesorów z tej uczelni znalazło się na liście stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Ogłoszono również listę najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia, gdzie Profesor Tomasz Grodzki zajął wysokie 12 miejsce wśród najbardziej 100-u wpływowych osób.

Wśród wyróżnionych naukowców „Listy Stu”, którzy mieli największy wpływ na rozwój polskiej medycyny w 2023 roku znaleźli się: Prof. Jan Lubiński, Prof. Jerzy Samochowiec, Prof. Mieczysław Walczak, Prof. Miłosz Parczewski oraz Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Prof. Bogusław Machaliński. To niezwykłe osiągnięcie, które podkreśla znaczący wkład naukowców PUM   w rozwój nauki i praktyki medycznej w Polsce.

Oto w kolejności rankingu, przedstawiciele PUM na „Liście stu”:

Profesor Jan Lubiński, specjalista patomorfologii i genetyki klinicznej, oraz kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, został wyróżniony za swoje badania nad dziedzicznymi nowotworami oraz ich wpływem na praktykę kliniczną zajął wysoka 12 pozycje na liście rankingu.

Profesor Jerzy Samochowiec, specjalista psychiatrii i prorektor ds. nauki Pomorskiego, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM; redaktor naczelny czasopisma „Archives of Psychiatry and Psychotherapy”.

Profesor Mieczysław Walczak, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, został uhonorowany za swoje badania i pracę kliniczną w dziedzinie pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, a także za jego wkład w organizację opieki zdrowotnej.

Profesor Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych i wirusologii, został doceniony za swoją pracę badawczą oraz zaangażowanie w walkę z chorobami zakaźnymi, w tym za kierowanie Kliniką Chorób Zakaźnych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

 Profesor Bogusław Machaliński, specjalista chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej; rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik Katedry Fizjopatologii i Zakładu Patologii Ogólnej PUM, ordynator Oddziału Transplantacji Szpiku w Klinice Hematologii z Oddziałem Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego  nr 1 w Szczecinie.

Na Liście Stu 2023 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia na pozycji 12 uplasował się profesor Tomasz Grodzki, specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej i transplantologii klinicznej; marszałek Senatu RP X kadencji, senator XI kadencji.

Ranking "Lista Stu" jest rezultatem współpracy z jurorami zaproszonymi przez redakcję "Pulsu Medycyny". Każdego roku skład kapituły ulega zmianie. W obecnym plebiscycie, 45 ekspertów oceniło kandydatów w trzech kategoriach: osiągnięcia w 2023 roku, wpływ na rozwój polskiej medycyny oraz siłę publicznego oddziaływania.

Wszystkim wyróżnionym profesorom gratulujemy ich osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w przyszłych badaniach i działaniach na rzecz rozwoju polskiej medycyny.

By zobaczyć pełne zestawienie stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie należy kliknąć w odnośnik poniżej:

LISTA STU 2023: MEDYCYNA


footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886