Tradycyjne noworoczne spotkanie z gronem profesorów PUM

27.01.2023 Wydarzenia

10 stycznia 2023 roku w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne JM Rektora z gronem profesorów PUM. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz, Senatu i Rady Uczelni, kierownicy jednostek, nauczyciele akademiccy oraz reprezentanci Parlamentu Studentów. Gośćmi honorowymi byli prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP, dr hab. Daniel Wacinkiewicz, Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin, ks. bp prof. Henryk Wejman i mec. Andrzej Lubiniecki, Przewodniczący Rady Uczelni PUM.

Spotkanie rozpoczął Chór PUM pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke wykonaniem kilku polskich kolęd. Zebranych powitał prof. Dariusz Chlubek, prorektor ds. promocji i współpracy regionalnej dodając:

- Czas determinuje nasze życie, a rozpoczynający się rok jest zawsze najlepszą okazją do tego, by się temu życiu przyjrzeć i zaplanować korektę tego wszystkiego, co nie funkcjonuje wystarczająco dobrze. Nasz wielki poeta Cyprian Kamil Norwid powiada: „Przecież i ja ziemi tyle mam, Ile jej stopa ma pokrywa, Dopokąd idę!...” Idźmy więc w nowy 2023 rok bez obaw, bez lęków, z optymizmem by pozostawić po sobie ślad, o którym mówi poeta - w życiu prywatnym, w życiu zawodowym, w każdym wymiarze naszego życia, ślad, z którego po prostu będziemy dumni.

Następnie głos zabrali goście  honorowi. Marszałek Senatu RP, Profesor Tomasz Grodzki przywołał inskrypcję z tableau rocznika 1983, z którym ukończył ówczesną Pomorską Akademię Medyczną – „Na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie”. To jest bardzo dobry drogowskaz na życie zwłaszcza, ale nie tylko dla lekarzy, bo my żyjemy dla innych, dla naszych pacjentów, dla naszych podopiecznych.

Zastępca prezydenta miasta Szczecina, Pan Daniel Wacinkiewicz wyraził swój podziw oraz wdzięczność dla środowiska naukowców i lekarzy PUM, m.in. za kluczową rolę jaką odegrali w okresie pandemii. Podziękował za dokonania i osiągniecia naukowe oraz pogratulował rozwoju infrastruktury uczelni.

Zgodnie z tradycją noworocznych spotkań, JM Rektor PUM prof. Bogusław Machaliński przypomniał najważniejsze wydarzenia minionego roku. Najwięcej uwagi poświęcił inwestycjom, zarówno tym w trakcie realizacji, jak i tym już ukończonym. Przedstawił następnie wyniki studentów PUM na egzaminach końcowych, a także wybitne osiągnięcia uczelni i jej pracowników w rankingach krajowych i międzynarodowych. Rektor podkreślił także, że rozwój naszego uniwersytetu - literalnie rzecz ujmując – nie jest celem samym w sobie. Najwyższą jest jakość kształcenia młodej kadry medycznej, poprawa opieki zdrowotnej nad ludźmi chorymi, nad pacjentami w szczególności naszego regionu. Dodał, że celem uczelni jest bycie ośrodkiem referencyjnym dla Europy, abyśmy generowali własną innowacyjność w medycynie.

Uzupełnieniem wystąpienia JM Rektora było wręczenie gratulacji nauczycielom akademickim PUM, którzy w roku 2022 otrzymali od Prezydenta RP nominacje profesorskie. Gratulacje otrzymali: prof. Iwona Rotter, prof. Jolanta Kucharska-Mazur, prof. Grzegorz Trybek, prof. Maciej Tarnowski, prof. Małgorzata Szczuko, prof. Sebastian Kwiatkowski, prof. Karolina Skonieczna-Żydecka i prof. Ewa Sobolewska.

Na zakończenie części oficjalnej JM Rektor złożył zebranym życzenia oraz podziękował za rok ciężkiej, wspólnej pracy wszystkim współpracownikom.