Trzy Orły Wprost dla PUM

13.10.2022 Wydarzenia

Tegoroczne Orły Wprost, które honorują osoby mające istotny wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny Polski, w okręgu województwa zachodniopomorskiego trafiły do rąk wybitnych specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szcecinie. Kapituła przyznała je prof. Bogusławowi Machalińskiemu, Rektorowi PUM, prof. Leszkowi Saganowi – kierownikowi Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej oraz dr hab. Andrzejowi Ossowskiemu, kierownikowi Zakładu Genetyki Sądowej. Gratulujemy!

Orłami Wprost wyróżniani są nie tylko przedsiębiorcy i samorządowcy, ale też wybitne osobowości nauki i medycyny. Nasi przedstawiciele są doskonałym przykładem na godzenie działalności dydaktycznej, leczniczej i badawczej z aktywnością mającą realny wpływ na rzeczywistość gospodarczą, społeczną i rozwój polskiej medycyny.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie otrzymał wyróżnienia w uznaniu zasług za realne kształtowanie dzisiejszej nauki oraz najwyższą pozycję wśród uczelni wyższych województwa. Plebiscyt Wprost ma odmienny od naukowego charakter, jednak docenia naukowe osiągnięcia PUM. Honoruje fakt, że uczenia od kilku lat stawia na rozwój, nie tylko infrastrukturalny, ale też naukowy i dydaktyczny. Efekty tych starań są już znane społeczeństwu poprzez czołowe miejsca w wielu plebiscytach i rankingach oraz przede wszystkim dzięki naukowym publikacjom. Waśnie w kategorii osiągnięć naukowych PUM został doceniony, a prof. Bogusław Machaliński miał zaszczyt odebrać nagrodę Orła Wprost 2022.

Laureatami Orła Wprost została także Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów, flagowy projekt Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz dr hab. n. med. Andrzej Ossowski, ​kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM - pomysłodawca, współtwórca i kierujący projektem PBGOT. To zaszczytne wyróżnienie za wybitne zasługi w ​rozwój medycyny odebrał także prof. dr hab. n. med. Leszek Sagan, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, wybitny dydaktyk, lekarz i naukowiec PUM, Honorowy Obywatel Szczecina.

Laureatami Orła Wprost mogą zostać przedsiębiorcy, którzy najefektywniej korzystają ze środków unijnych, mogą się pochwalić zasługami na rzecz gospodarczego rozwoju Polski, w sposób szczególny służą lokalnym społecznościom, są ambasadorami regionu, a swoimi osiągnięciami wykraczają poza jego granice. Symbolem wyróżnienia stało się godło Państwa Polskiego, wizerunek Orła Białego, które wisiało w siedzibie Prezydenta i Rządu II RP od roku 1945 przy 43 Eaton Place w Londynie, tzw. „Zamku”.

Foto: Wprost.pl / Arslumen Piotr Woźniakiewicz