Uniwersyteckie szpitale kliniczne PUM rozwijają się

06.06.2022 Wydarzenia

Minister Zdrowia pan Adam Niedzielski wizytował pod koniec maja br. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Podczas spotkania na ręce Rektora PUM prof. Bogusława Machalińskiego przekazał ponad 10 mln zł na specjalistyczny sprzęt medyczny dla dwóch klinicznych szpitali PUM.

W spotkaniu, po uroczystym przekazaniu dotacji, uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni – Rada Uczelni, prorektorzy i dziekani, kanclerz i dyrektorzy szpitali. Zaprezentowali ostatnie osiągnięcia Uniwersytetu i przedstawili rozwojowe plany. Był też czas na merytoryczną dyskusję nt. ich realizacji. Minister Zdrowia wielokrotnie wyrażał uznanie dla PUM-u za dynamiczny rozwój oraz znaczenie uczelni w regionie i w Polsce, doceniał wysokie notowania PUM-u w rankingach szkół wyższych, a także liczne inwestycje infrastrukturalne, które zapewnił – że w miarę budżetowych możliwości będzie finansowo wspierał.

Otrzymana dotacja z Ministerstwa Zdrowia przeznaczona będzie na sfinansowanie zakupu robota neurochirurgicznego wraz z nawigacją i ramieniem z przeznaczeniem na Blok Operacyjny Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, kierowanej przez prof. Leszka Sagana w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (8 mln zł) oraz zakup aparatu RTG z ramieniem oraz sprzętu endoskopowego dla Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Angiologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (2 739 136 zł).

- Dzięki temu sprzętowi skrócimy czas przeprowadzanych przez nas operacji i dotrzemy do miejsc, do których do tej pory trudno nam było się dostać. – powiedział prof. Leszek Sagan i dodał – Nowy sprzęt po szkoleniach personelu zaczniemy używać najprawdopodobniej już po wakacjach.

Tej światowej klasy sprzęt medyczny pozwoli w Polsce przeprowadzać skomplikowane operacje, ratować zdrowie i życie pacjentów, bez konieczności odsyłania ich do innych zagranicznych placówek ochrony zdrowia. To także znakomite wykorzystanie dorobku naukowego jaki posiadają nasi lekarze – nie tylko na rzecz pacjentów, ale także w celu szkoleń i rozwoju kadry oraz przebiegu zajęć dydaktycznych ze studentami.

Wśród gości wizytujących Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie znaleźli się także Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia pan Marcin Martyniak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia pan Filip Nowak, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia poseł na Sejm RP pan Czesław Hoc, Wojewoda Zachodniopomorski pan Zbigniew Bogucki i Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział Szczecin pan Paweł Kurzak.footer background

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

ul. Rybacka 1, 70-204 Szczecin,
tel. 91 48 00 700 / 800, fax 91 48 00 705
NIP 852-000-67-57, Regon 000288886