Zachodniopomorski Nobel w PUM

25.10.2021 Wydarzenia

Jedno z tych wyróżnień odebrał dr hab. n. med. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za badania i wdrożenie innowacyjnych metod identyfikacji zmarłych. Ta wyjątkowa dziedzina medycyny służy społeczeństwu nie tylko w celu odzyskiwania przez zmarłych tożsamości i m.in. upamiętniania ofiar totalitaryzmów, ale jest także pomocna w codziennej pracy, na przykład kryminalistycznej. Gratulujemy!

Uroczystość odbyła się 24 października 2021 r. w auli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie uhonorowano dziewięciu naukowców w ośmiu dziedzinach. Oprócz wyróżnienia dla PUM-u, doceniono także naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Morskiej, Akademii Sztuki oraz z Politechniki Koszalińskiej. Składamy wyrazy uznania.

Nagroda Zachodniopomorski Nobel promuje najwybitniejsze osiągnięcia nauki województwa zachodniopomorskiego. Wręczone w tym roku Noble to dowód uznania za działania, które miały miejsce w 2020 roku. W tym roku przyznano je po raz dwudziesty pierwszy. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – pan Olgierd Geblewicz.

Laureaci:

1. w dziedzinie nauk humanistycznych - prof. dr hab. Jörg Hackmann z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego za książkę Geselligkeit in Nordosteurpa. Studien zu Vereinskultur, Zivilgesellschaft und Nationalisierungsprozessen in einer polykulturellen Region, Wiesbaden: Harrasowitz, 2020 poświęconą kwestii kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego.
  2. w dziedzinie nauk  podstawowych - dr Xin Wen z Katedry Fizykochemii Nanomateriałów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za badania nad wykorzystaniem surowców odpadowych do otrzymywania nowoczesnych materiałów magazynujących energię.
  3. w dziedzinie nauk technicznych - dr hab. inż. Adam Słowik, prof. Politechniki Koszalińskiej z Katedry Inżynierii Komputerowej Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej za inspirowane naturą populacyjne algorytmy optymalizacyjne i ich zastosowania.
  4. w dziedzinie nauk  ekonomicznych - dr hab. Katarzyna  Szopik-Depczyńska, prof. US z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego za cykl artykułów w wysoko punktowanych czasopismach poświęcony tematyce innowacyjności - w kontekście: ekonomii cyrkularnej, badań nad konkurencyjnością gospodarki oraz zrównoważonego rozwoju.
  5. w dziedzinie nauk  rolniczych - dr hab. inż. Małgorzata Sobczak, prof. ZUT z Katedry Technologii Mięsa Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za opracowanie nowych metod podnoszących wartość odżywczą i walory smakowe produktów mięsnych.
  6. w dziedzinie nauk medycznych - dr hab. Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Wydziału Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za wdrożenie innowacyjnych metod identyfikacji zwłok opartych o analizę mitochondrialnego DNA.
  7. w dziedzinie nauk o morzu (2 nagrody) prof. dr hab. inż. Leszek Chybowski z Katedry Podstaw Budowy Maszyn i Materiałoznawstwa Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie za badania oraz wdrożenie technologii z zakresu bezpieczeństwa, a także niezawodności urządzeń i silników okrętowych prof. dr  hab. inż. Marek Gryta z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za badania i wdrożenie technologii oczyszczania wód zaolejonych z transportu morskiego technikami membranowymi.
  8. w dziedzinie nauk  artystycznych - prof. dr hab. Kamil Kuskowski z Katedry Nowych Mediów i Animacji Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie za zorganizowanie w 2020 roku czterech wystaw w prestiżowych galeriach krajowych i zagranicznych, w tym wystawy Wer im glashaus sitzt, solite mit steinen werfen; w galerii Kunsthaus w Wiesbaden.